İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Iraklı Alimlerden Vasat Davası Tepkisi

Iraklı Alimlerden Vasat Davası Tepkisi

Iraklı Alimlerden Vasat Davası Tepkisi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2439 Beğen : 0

Iraklı Alimlerden Vasat Davası Tepkisi Paralel yapıya yakınlığı ile bilinen hakim ve savcıların türlü bahanelerle ceza yagdırdığı iddia edilen vasat davasına, bir tepkide Kuzey Irak’lı Alimlerden geldi. Kuzey ıraklı mollalar yapılan haksızlığı ve AKP’nin sessizliğini kınayarak Şahımerdan Hoca’ya ve çevresindeki insanlara yapılan zulmün ve zorbalığın kabul edilemez olduğunu belirtip bu tür zulümlere sessiz kalan AKP’nin tavrının ise anlaşılamaz olduğunu dile getirdiler.

islahhaber.net / HABER

İşte o mollalar tarafından kaleme alınan bildiri :

Molla Abdulhamid:

Molla abdulhamid

“Şunu söylemek isterim ki Erdoğan’ın Türkiye’de iktidara gelmesinden sonra bizler, Kuzey Irak’tan gelişmeleri takip ettiğimizde zannediyorduk ki Türkiye’de bazı şeyler değişip İslami kesime olan baskı ve dışlama bir son bulacak. Ama zamanla duyduklarımız ve şahit olduklarımız bizi yanıltmaya başladı. Sanki Türkiye’de iktidara Erdoğan değil de Fetullah Gülen geldi, Sanki halk iktidara Erdoğan’ı değil de Fetullah Gülen’i getirdi.

Bu zülüm zümresinin oralarda İslami kesime yaptığı haksızlıkları bizler taa buralardan işitmeye başladık. Benim gözlemlediğim kadarıyla bu zülüm zümresi kendilerine muhalif olan ve onların düşüncelerini taşımayan birçok İslami camia, cemaat veya şahsiyeti ellerindeki imkanlarla tasviye etmeye çalışıyor.

Şahımerdan Hoca’da bu kesimin hedefinde olan alimden sadece biri. Yapılan haksızlıklar her vicdan sahibini rahatsız etmiştir. Seyda’nın çocuklarının ve neredeyse kendisine selam verenlerin dahi tutuklanması olayın bir başka zülüm boyutudur.

Biz zannediyorduk ki artık Türkiye Müslümanlar rahat bir şekilde dinlerini yaşayacaklar. Oysa gördük ki Müslümanlar büyük sıkıntılara sokulmuş, haksız cezalar verilmiş. Özellikle vasat davasında verilen cezalar bunun sadece bir misalidir.

Bu haksızlıklardan önce ben zannediyordum ki dünyanın değişik bölgelerinde sıkıntı çekip yurtlarını terk etmek zorunda kalanlar Türkiye’ye hicret edecekler. Ama gördük ki Türkiye’deki alimler ve Müslümanlar başka yerlere hicret etmek zorunda kalıyorlar.

Molla Kemal:

molla kemal

Bu haksızlık Seyda’ya karşı yapılmış büyük bir zülümdür. Bizim temennimiz odur ki Seyda’ya yapılan bu zulme, topluma karşı iddia ettiklerine bina en’de olsa başta Erdoğan’ın ve çevresinin sessiz kalmayıp görmezden gelmemesidir. Ben şunu belirtmek isterim ki AKP’ninde farkında olduğu bir hakikat var oda şudur, Fetullah Gülen çevresi Amerika ve İsrail ile müttefiktir.

Biz biliriz ki Amerika ve İsrail şedit bir İslam düşmanıdırlar. Seyda’nın davasına bakan hakim ve savcıların Gülen’in adamları olması manidar değilmi dir.?

Bizim bu güne kadar gördüğümüz Gülen gurubu nerede bir Müslüman varsa bir şekilde onlara tuzak kuruyor. Ya zindanlara atıyor, yada hicret etmeye zorluyor.

Benim söyleyeceğim şudur ki, Erdoğan artık bu türden tutuklamaları ve verilen kararları tekrar gözden geçirmeli ve bu zulme sessiz kalmamalıdır.

Aşikar bir şekilde zalimler sistem içine yerleştirdikleri adamlarıyla mazluma ve mustazaf halka zulmediyor. Bir yönetici olarak Erdoğan ne kadar zulmün önünde durarak doğruları yapacak olursa bizler Kürdistan halkı olarak onun yanında olmayı bir borç biliriz. Çünkü doğru kimden gelirse gelsin İslamdandır ve müminin yitik malıdır. Dünya Müslümanlarının Türkiye’den ve Erdoğan’dan Müslümanlara faydalı olması beklentisi vardı. Ama biz görüyoruz ki onun zamanında İslami kesime ağır cezalar veriliyor.

Bizim elimizden gelen Müslümanlar için dua etmektir. Ve biz diyoruz ki RABBİM hak için mücadele eden önderleri başımızda tut. Zulme rıza gösterenleri ise mevki ve makamlarından al aşağı et.

Molla Ebu Seyyaf:

Molla ebu seyyaf

Biz dışarıdan Türkiye’ye baktığımızda Türkiye’de İslami hareketin ve Müslümanların çok rahat olduklarını zannediyorduk. Eskiye nazaran Müslümanların artık haksız yere ve düzmece delillerle zindanlara atılmadığını düşünüyorduk. Ama ne yazık ki AKP Fetullah Gülen gibi guruplara kucak açıp devletin tüm imkanlarını sunarken onların Şahımerdan hoca ve onun gibi bölgenin değerli alimlerine yapılan zulümlere rıza göstermesi Kürdistan halkını ve bizleri çok şaşırttı.

Şahımerdan Hoca ilminden faydalandığımız değerli alimlerimizden biridir. Kendisine bu şekilde zülüm edilmesi bizleri derinden yaralamış Türkiye hakkındaki kanaatlerimizin değişmesine vesile olmuştur. Kendisi hakkında yapılan suçlamaların hiçbir delili olmadığı halde sanki kan davası güdülüyormuşcası verilen bu cezalar artık görmezden gelinmemelidir. Banim kanaatimce Türkiye’de birçok kişi daha aynen Şahımerdan Hoca’nın mağduriyetine benzer bir mağduriyet yaşıyor.

Eğer yönetimi elinde tutan AK PARTİ bu tür zulümlere seyirci kalacaksa kendisinden önceki yönetimlerden ne farkı kalacak. Haksızlık kimden gelirse gelsin ona sessiz kalmamak bir yöneticinin asli görevidir.

Düşünün ki bir alimin oğlunun düğün evine sabaha karşı operasyon yapılıp göz altına alınıyor, evladı telefonda baba ne emredersin dediği için zindana atılıyor.

Kendisini ziyarete gelenler zindana atılıyor. Peki sucu ney: Müslüman olamak mı?, hakkı hak bir şekilde anlatmak mı?, yoksa dinler arası diyalogu eleştiren bir kitap yazmak mı ?.

Allah aşkına soruyorum: bu zülüm değil de nedir.?



Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler