İslami Haberler

Irak Halkına Iğdır’dan Destek

Irak Halkına Iğdır’dan Destek
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 1994 Beğen : 0

Şia'nın büyük taklit mercilerinden Ayetullah Sistani’nin "Iraklı Müslümanlar için dua edin" çağrısına kulak veren Iğdırlılar "Toplu dua Merasimi" düzenlediler.

Iğdır Merkez H.Hacer Camiinde düzenlenen merasimde IŞİD terör örgütünün Sünnilikle bir ilgisinin olmadığı, bu eli kanlı teröristlerin Sünniliğin de adını lekelediğinin altı çizildi. Ayetullah Sistani’nin "Sünniler bizim kardeşimizden öte canımızdır" sözüne vurgu yapılarak Ortadoğu’da mezhepçilik fitnesine karşı uyanık olunması gerektiğinin belirtildiği merasimde Müslümanların vahdetinin önemine vurgu yapıldı.

Program Kur’an-ı Kerim okunması ile başladı.

Ehl-i Beyt alimlerinden Ş.Suphi Yüksek tarafından okunan Kuran'ın ardından bir konuşma yapan Ehl-i Beyt Alimleri Dernek Başkanı ve H.Hacer Camiinin imamı H.Ş.Veli Beder, IŞİD adlı eli kanlı teröristlerin tarihi temellerine değindi.

Beder şunları söyledi:

"Hz. Ali, Hz. Resulullah (s.a.a) döneminde girdiği bütün savaşlardan zaferle ayrılmıştır. Çünkü düşman müşriklerdi. Ancak kendi hilafeti döneminde çıkarılan fitneler sonucu iç savaş yaşadı ve büyük acılarla karşı karşıya kaldı.

Çünkü münafıklar Müslümanlar arasındaki savaşın Müslümanlar üzerinde yapacağı tahribatın farkındaydılar. İmam Ali’nin (a.s) nasihatleri maalesef fitne karşısında basiretleri bağlanan Müslümanlara kâr etmedi. Şimdi de aynı oyun sahneye konmak isteniyor.

Şurası bilinsin ki, biz bu oyuna gelmeyeceğiz.

Ayetullah Sistani'nin buyurduğu gibi biz Sünnileri "canımız" biliyor ve kardeş kavgasının ne anlama geldiğini idrak ediyoruz. IŞİD'in kimlerin maşası olduğunun da farkındayız. Sünni kardeşlerimizin de bu teröristlerin kimliğini bildiklerinden ve onlarla aralarına gereken mesafeyi koyduklarından eminiz."

Daha sonra bir konuşma yapan Ehl-i Beyt alimlerinden Aslan Başaran da, IŞİD ve benzeri terör örgütlerinin gerçek yüzleri konusuna dikkat çekerek şöyle dedi:

"IŞİD Şiilere savaş açtığını söylüyor. Önüne gelen kendisi gibi düşünmeyen herkesi katlediyor. Madem Şiilere düşmansın, o halde neden Sünnilere yardım etmiyorsun? İşte Filistin orada ve bilindiği gibi Filistinliler sünnidir. İsrail’in Filistinlilere uyguladığı zulüm de ortada. Neden IŞİD'in İsrail’e karşı bir hamlesi yok? Bu da gösteriyor ki bunların “İslam” diye bir dertleri yok. Zaten uyguladıkları vahşetin hiçbir insani değerle ilgisi yok. Hz. Resulullah (s.a.a.) savaşa giderken ashabına şöyle derdi: "Yaşlılara dokunmayacaksınız, kadınlara, çocuklara dokunmayacaksınız, hayvanlara, ağaçlara, tarlalara dokunmayacaksınız, ölenlere müsle yapmayacaksınız, yani kulaklarını burunlarını veya herhangi bir azasını kesmeyeceksiniz, cesetleri tahrip etmeyeceksiniz." Bunlar İslam'ın düsturlardır. Peki IŞİD denilen vahşilerin yaptıkları bu düsturlara uyuyor mu? Bu vahşiler, İslam'ın adını karalayan, İslam’ı dünyaya "vahşi bir din" olarak göstermeye hizmet ediyorlar. Hükümet yetkililerinin IŞİD hakkında "terör örgütü" tanımlamasında bulunmadıklarını da eleştiren Başaran, Başbakan Erdoğan'ın Irak'ın Türkmen şehri Telafer'in IŞİD tarafından işgali karşısında sarf ettiği "Telafer’in yarısı Şia, yarısı Sünni'dir" açıklamasının da "ayrımcılığa teşne bir beyan" olduğunu söyledi.

Daha sonra Müslümanların vahdetine vurgu yapan "Vahdet Duası'nın okunmasına geçildi. Ehlibeyt âlimlerinden Ş. Cafer Yucal'ın duyguları coşturan bir halle okuduğu Vahdet duasına programa katılanlar da coşkuyla iştirak ettiler. Program yapılan Türkçe dua ile sona erdi.

Ehlader HABERYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler