İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler İngiltere'de "Camimi Ziyaret Et" etkinliği

İngiltere'de "Camimi Ziyaret Et" etkinliği

İngiltere'de "Camimi Ziyaret Et" etkinliği
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 1729 Beğen : 0

Birleşik Krallık genelinde 90'dan fazla camide, diğer dinlerin inananları ağırlandı. Ülkenin en büyük Müslüman sivil toplum kuruluşu Britanya Müslüman Konseyinin (MCB) bu yıl ikincisini düzenlediği "Camimi Ziyaret Et" etkinliği kapsamında, Birleşik Krallık çapında belirlenen camiler, diğer dinlerin inananlarının ziyaretine açıldı.

MCB Genel Sekreteri Shuja Shafi, Londra Merkez Camisi'ndeki etkinlikte AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl başlattıkları etkinliğe katılan cami sayısının 20'den 90'a çıktığını söyledi.

Camilerin kapılarını herkese açarak üzerlerindeki "gizem perdesini" kaldırmayı amaçladıklarını anlatan Shafi, "Elimizi çevremizdeki topluluklara uzatıyoruz ve onların İslam'ı tanımalarını, nasıl yaşadığımızı görmelerini sağlamak istiyoruz" dedi.

Shafi, etkinliği, her yıl daha fazla caminin katılımıyla düzenleyerek, geleneksel hale getirmek istediklerini kaydetti.

Etkinliğin, İngiltere'de aşırı sağ grupların İslam ve Müslümanlarla ilgili dezenformasyon çabalarına karşı önemine de dikkati çeken Shafi, "Kapılarımız açık tutmak ve insanların burada ne yapıldığını görmesine imkan vermek istiyoruz" diye konuştu.

Londra Merkez Camisi'ni ziyaret eden üniversite öğrencisi Oliver Miller, "Medyada İslam hakkında iyi ve kötü şeyler yer alıyor. Buraya İslam'ın mesajını öğrenmeye, gerçekte ne olduğunu görmeye, insanların İslam ile nasıl etkileştiğini anlamaya geldim" ifadelerini kullandı.

Camiye gelen Hristiyan din adamı Jeremy Taylor da inanç grupları arasındaki etkileşimin önemini vurguladı.

Kiliselerinin bulunduğu bölgede çok sayıda Müslüman ve Yahudi'nin yaşadığını anlatan Taylor, "Birbirimizin yanında durmamız, birbirimizle iyi geçinmemiz önemli. İlişkilerimiz genel olarak iyi ama yine de birbirimizi daha iyi tanıyabiliriz. Bu etkinliğin güzelliği de buna imkan vermesi, birbirimizi anlamamızı teşvik etmesi" dedi.

"Camimi Ziyaret Et" etkinliği çerçevesinde, İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'taki camilerde, İslam'ın temel kavram ile inanç unsurlarını tanıtan panoların yer aldığı ve broşürlerin dağıtıldığı sergiler açıldı.

Etkinlik kapsamında imamlar ve cemaat temsilcileri, ziyaretçilerin İslam'a ilişkin sorularını da yanıtlıyor.

Birleşik Krallık'ta yaşayan yaklaşık 3 milyon Müslüman, nüfusun yüzde 5'ini oluşturuyor. Birleşik Krallık'ta 1500'ün üzerinde cami bulunduğu değerlendiriliyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler