İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler İmamlara hakaret ettiği iddia edilen diziye cami yasağı

İmamlara hakaret ettiği iddia edilen diziye cami yasağı

İmamlara hakaret ettiği iddia edilen diziye cami yasağı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2364 Beğen : 0

İçeriğinde imamları rencide eden sahneler barındıran Kertenkele isimli dizinin camilerde çekim yapması yasaklandı

Diyanet İşleri Başkanlığı, konusuyla imamları rencide eden Kertenkele isimli dizi için camilerde çekim yasağı getirdi. Din görevlilerinin aşağılandığını gerekçe gösteren Diyanet İşleri Başkanlığı, "hırsız imam" tiplemesine sert tepki göstermişti.

Atv ekranlarında yayınlanan Kertenkele dizisine "hırsız imam" tiplemesi nedeniyle tepkiler gelmişti. Tepkilere duyarsız kalmayan Diyanet aldığı kararla dizinin camilerde çekim yapmasını engelleme kararı alarak İstanbul İl Müftülüğü’ne bildirdi. İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran, “Bizim camimizde sahte imam olmaz. Dizinin muhteviyatına ilişkin bir kamuoyu algısı var” dedi.

Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında yayınlanmaya başlayan dizi filmde 'sahte imam' karakteriyle yansıtılan tipleme ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı, "Geçmiş dönemlerde kaldığını düşündüğümüz bu tarz senaryoların cübbeyle, sarıkla ve bu kıyafetlerin taşıdığı değerleri küçük düşürücü tiplemelerle bir dizide karakterize edilmesini tasvip etmek asla mümkün değildir." dedi

Geçmişte yaşanan acı hatıraların hala hafızalarda olduğunu kaydeden Diyanet, “Dini değerlere saygıda bir seviye kazanan yayın hayatımızın tekrar bu seviyenin altına inmesini en hafif ifadeyle dikkatsizlik ve özensizlik olarak değerlendirmek istiyoruz." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada "Filmde karakterize edilen 'sahte imam' tiplemesi toplumsal saygınlığı olan din görevlilerimizi derinden yaralamıştır. Geçmiş dönemlerde kaldığını düşündüğümüz bu tarz senaryoların cübbeyle, sarıkla ve bu kıyafetlerin taşıdığı değerleri küçük düşürücü tiplemelerle bir dizide karakterize edilmesini tasvip etmek asla mümkün değildir." denildi.

DİZİ YAPIMCILARININ SAVUNMASI

Dizinin yapımcısı Yalçın Şen ise şu değerlendirmeyi yaptı: Kertenkele bir dönüşüm projesi. Dini öğretilere aykırı bir karakter, imam kıyafetiyle çıktığı yolculukta, dini öğrenmek zorunda kalıyor. Bu dönüşümde, Kertenkele'nin çaldığı imam kıyafetlerinin büyük rolü var. Bu proje o kıyafetlere gerçek hakkını teslim edecek bir projedir. İmamları rencide etmiyoruz, aksine onore ediyoruz. Bu ileriki bölümlerde daha net anlaşılacak.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler