İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Hristiyan şairlerden Hz. Muhammed'e övgü

Hristiyan şairlerden Hz. Muhammed'e övgü

Hristiyan şairlerden Hz. Muhammed'e övgü
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 3150 Beğen : 0

Fransa'daki saldırıların ardından Hristiyan dünyasının İslam Peygamberi Hazreti Muhammed'e (sav) bakış açısının nasıl olduğu soruları gündeme geldi.

Kamuyounda Hristiyanların Hazreti Muhammed'e (sav) yönelik olumsuz bir bakış açısı olduğuna yönelik genel bir kanaat oluşmuşken, edebiyatçılar, tarihte birçok Hristiyan şairin Hazreti Muhammed'i (sav) metheden şiirler yazdığını belirtiyor. Birçok Hristiyan şairin, şiirlerinde Hazreti Muhammed'in (sav) ahlakı, hoşgörüsü ve saygınlığından övgüyle bahsettiği ifade ediliyor.

Mısır'daki El-Munufiyye Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Halid Fehmi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Ezher dergisi, 2012 yılında, modern dönemde peygamberleri metheden kasideler hakkında bir edebi araştırma yaptı. Araştırmada, Hristiyan şairlerin Hazreti Nebi'yi öven kasideler yazdığı, bu konuda ileri düzeyde olduğu görüldü" dedi.

Hristiyan şairlerin Hazreti Muhammed'i (sav) övdüğünü söyleyen Fehmi, "Bu şairler, şiirlerinde, İslam Peygamberini reformist bir lider olarak tanımlamış, evrensel bir simge haline geldiğinden bahsetmiştir" diye konuştu.

Edebiyat Tarihi Araştırmacısı Halid Cevdet de şunları söyledi:

"2004 yılında peygamberleri öven kasideler ile ilgili bir araştırma yaptım. Araştırma sırasında modern dönemde, birçok naat yazıldığını gördüm. Şiirlerde, Hazreti Muhammed'in ahlakı, ilkeleri, saygınlığı övülüyor. Hristiyanlar, Arap İslam medeniyetinin bir parçası olmaları hasebiyle, şiirlerini de bu medeni perspektifle yazmışlardır."

HZ. MUHAMMED'İN 7 VASİYETİ

-Hristiyan şairlerin naatları

Hristiyan şairlerin Hz. Muhammed'i (sav) öven şiirleri hakkında yapılan araştırmaların yanında Arap yazar Muhammed Abduşşafi el-Gavsa'nın "Muhammed Ümmetin Özlemi" isimli kitabı da bu konuya ışık tutuyor.

Arap yazar Gavsa, 2010 yılında çıkan kitabında modern dönemde Hz. Muhammed'den (sav) övgüyle bahseden 14 Hristiyan şair olduğunu aktarıyor. Bu şairlerden olan ve Hz. Muhammed'e (sav) naat yazan Lübnanlı Halim Dammous, şiirinde ona övgüsünden şöyle bahsediyor:

"Değil mi ki o övülmüş ve sahib-i izzet / Terbiyenle bulur dinler izzet-i şeref / Ben Hristiyanım Muhammed'i sevenim / Onu semanın en tepesinde görenim"

Bir başka Hristiyan şair Husna Reşid Georgies Gurab, övgüsünü şöyle ifade ediyor:

"Hak meşalesi sönmedi Ey Muhammed / Sen ateşlediğinden beri ışık saçıyor/ İnsanlar sapıklık içindeydi geldiğinde / Hidayetten bir kılıç vardı elinde"

Arap şair George Saydah da Hazreti Muhammed'e (sav) övgüsünü şu beyitlerle yazıya döküyor:

"Şimdi Nebi nasıl yalanlanır Ey Efendim / Ey Burak ile seyreden / Hasretini bulutların üstüne çeken / Yaşama zamanı geldi Miracı yeniden"

Lübnanlı şair İlyas Ferhat ise naatını şöyle yazıya döküyor:

"Ey Allah'ın Resulü bir ümmetiz biz/ Uçurumun dibine attı bu karalamalar bizi / Senin savaş açtığın bu cehalet / Hala korumakta doğuda gücünü"

HZ. MUHAMMED'İN KULLANDIĞI KİŞİSEL EŞYALAR

- Goethe'nin Hazreti Muhammed şiiri

Alman Şair Goethe'nin İslam dinini kabul ettiğine dair söylentiler doğrulanmış olmasa da Divan'ın da Hazreti Muhammed'i (sav) anlatan bir şiir yer almıştır:

Sevinç sevinç berrak

Ve yıldız yıldız parlak

Bir dağ pınarı

Üstünde beyaz bulutların

Ve kuytusunda bir yeşil yamacın

Aziz ruhlar sallamış beşiğini

Veda edip çocuk tazeliğiyle bulutlara

Raks eder gibi iner mermer kayalara

Haykırır sevincini semalara

Dağ geçitlerinde

Önüne katar renk renk çakılları

Ve bağrına basar kardeş pınarları

Çiçeklenir ayak bastığı yerler

Ve nefesiyle yeşerir çimenler

Yoldaşı olur şimdi ırmaklar

Ovaları doldurur gümüş ışıklar

Bir ses yükselir pınarlardan

"Kardeş ayırma bizi koynundan, Bekliyor Yaratan. Yoksa bizi çölün kumları yutacak Güneş kanımızı kurutacak Kardeş, Dağın ırmaklarını, ovanın ırmaklarını Hepimizi alıp koynuna Eriştir bizi yüce Rabbına Ezelî Dery'nın yanına." Peki, der, dağ pınarı Kendinde toplar bütün pınarları Ve haşmetle kabarır göğsü, kolları Ülkeler açılır uğradığı yerlerde Yeni şehirler doğar ayaklarının altında... Kulelerin alev zirvelerini Ve haşmetli mermer saraylarını Bırakıp arkasında Yürür mukadder yolunda Dalgalanır başının üstünde binlerce bayrak İhtişamının şahitleri Evltlarını Rabbine ulaştırarak Karışır İlhî ummana coşarak!Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler