İslami Haberler

Hilye-i Şerif Ayasofya Camii'nde

Hilye-i Şerif Ayasofya Camii'nde
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2385 Beğen : 0

'Kutlu Doğum Haftası' bu yıl, İstanbul'un en önemli tarihî eserlerinden Ayasofya Camii'nde düzenlenen çarpıcı bir etkinlikle kutlanıyor.

Ayasofya Camii, Kutlu Doğum Haftası kapsamında önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Peygamber Efendimiz (sas)'in fiziksel özelliklerini ve vasıflarını hat sanatı ile anlatan Hilye-i Şerif sergisi tarihî mekânda açıldı.

Mehmet Çebi'nin koleksiyonundan, 500 sanatçıya ait yaklaşık 3 bin eserden oluşan sergi, 'Lisan-ı Hat İle Aşk-ı Nebi Hilye-i Şerif' adını taşıyor. Sergi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliğiyle 'Kutlu Doğum Haftası' etkinlikleri çerçevesinde düzenleniyor.

Açılış merasimine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz ile çok sayıda davetli katıldı. Serginin açılış konuşmasını yapan Mehmet Görmez, Hilye'nin İslam sanatına armağan edilen estetik bir güzellik olduğunu söyledi. Görmez, "Bu muhteşem mabedin, Efendimiz'in Hilye-i Şerif'i ile buluşmuş olması, güzelliklerin başlangıcıdır." dedi.

Zaman'ın haberine göre Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise Ayasofya 'nın müstesna bir mekân olduğunu belirterek, buranın müstesna bir şahsiyete ev sahipliği yaptığını ifade etti. Günay, Peygamberimiz (sas)'in güzelliklerinin sadece Hilye-i Şerifler'de kalmaması gerektiğini dile getirerek, "O'nun ahlakını hayatımızın her alanında yaşamalıyız." diye konuştu. Günay, Hilye-i Şerif'in bu kutsal mekânda hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da serginin, Peygamber Efendimiz'in doğumunun 1441. yıldönümünde anlamlı bir hediye olduğunu belirtti. Bozdağ, Hazreti Muhammed'in ahlakının Kur'an-ı Kerim ahlakı olduğunu hatırlatarak, söz konusu serginin bu ahlakı yansıttığına işaret etti. Öte yandan serginin koleksiyoneri Mehmet Çebi, koleksiyonun dünyanın en büyük çağdaş hilye ve hat koleksiyonu olma özelliğini taşıdığını ifade etti. Dünyanın dört bir yanında yaşayan 500 sanatçıya ait toplam 3 bin civarında hat eserin mevcut olduğunu kaydeden Çebi, "Bu eserlerin bin kadarını Hilye-i Şerifler oluşturuyor. Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanların sanata olan ilgisi artarak devam ediyor." değerlendirmesini yaptı. Çebi, Ayasofya 'da ilk defa düzenlenecek olan Hilye-i Şerif sergisinin büyük bir ilgiyle gezileceğini sözlerine ekledi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler