İslami Haberler

Hatay'da Gadir Hum Bayramı

Hatay'da Gadir Hum Bayramı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 3752 Beğen : 0

Hz. Muhammed'in hicretinin 10. yılında veda haccı dönüşünde Hz. Ali'yi yerine vasi tayin ettiği gün olarak anılan Gadir Hum Bayramı, Hatay'da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Hatay’da Merkez Antakya ilçesi, Samandağ ve İskenderun’da yoğunlukta yaşayan Alevi vatandaşlar Gadir-i Hum Bayramı kutladı. Bayram dolayısıyla alevi vatandaşların çalışmadıkları için bir çok iş yeri gün boyu kapalı tutuldu.

Hatay da Gadir-i Hum Bayramı sabahın erken saatlerinde etkisini gösterdi. özellikle yoğun bir trafiğe sahip Antakya Merkez İlçede cadde ve sokaklar sakindi. İskenderun’da ise Gürsel Mahallesi, Karaağaç bölgesi ile Arsuz arasındaki belde ve köylerde bulunan ziyaretlere akın ettiler. Kurbanlar kesilerek büyük kazanlarda geleneksel Hırise, Keşkek ve Aşure olarak bilinen yemek yapıldı. Gadir-i Hum Bayramında alevi vatandaşlar dini inançları gereği pişirilen yöresel adıyla Hırise, gerek yoksullara, gerekse, çevredeki tanıdık, eş-dost ve yetişe bilinen çok sayıda insana dağıtıldı. Alevi vatandaşlar, Karaağaç’taki ziyaretlere giderek, dualarını edip bahur ve mum yaktılar. Tüm Hatay’da çoğu Alevi esnaf işyerlerini açmayarak bayramlarını aileleriyle birlikte kutladılar.

Bu arada ziyaretlerde alevi vatandaşlar, Dualar edip, ibadet yaparak günü kutlamaya çalıştı. Aynı gün Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfınca organize edilen “Hz. Ali-Gadir Hum Bayramı ve Kardeşlik” konulu konferans, Antakya Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirildi. Konferansa çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Gadir-i Hum, veda hutbesi dönüşünde Hz. Muhammed'in Gadiri Hum denen mevkie geldiğinde tüm ashabını durdurması ve yanına Hz. Ali'yi alıp, ashabına Al-i imran suresinde geçen 'Bugün size olan nimetimi tamamladım ve din olarak İslam’ı seçtim' mealli ayeti okuduktan sonra Hz. Ali'nin sağ elini havaya kaldırıp onu kendisinin vasisi olarak ilan ettiğini, şeklinde inanıldığı belirtiliyor.

Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler