İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Hakaret filmi protestoları yayılıyor

Hakaret filmi protestoları yayılıyor

Hakaret filmi protestoları yayılıyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2630 Beğen : 0

ABD'de çekilen ve Hz. Muhammed'e hakaretler içeren "Müslümanların Masumiyeti" adlı filme yönelik tepkiler giderek büyüyor. Afganistan, Sudan, Bahreyn, Cezayir, Tunus ve Mısır'dan gelen resmi açıklamalarda filmin açık bir provokasyon olduğuna dikkat çekilerek yasaklanması istendi.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, filmin "şeytanca bir amel olduğunu" belirterek, "İslam aleminin bu şekilde aşağılanmasının kabul edilemez. Şiddetle kınıyorum" ifadesini kullandı. Filmin yasaklanmasını isteyen Karzai, böyle bir filmin yayımlanmasının dünyadaki bütün dinlere saygısızlık olduğu ve insanlar arasında düşmanlıklara sebep olabileceği uyarısında bulunarak, Hz. Muhammed'e hakaretin tüm Müslümanlar'a hakaret olduğunu vurguladı.

Libya'da Amerikan Büyükelçisi Christopher Stevens ve 3 Amerikalı yetkilinin ölümüne neden olan saldırıdan sonra ABD Devlet Başkanı Barack Obama ve Karzai dün telefonda görüşmüştü. Obama, Karzai'den Mısır ve Libya'da şiddete dönüşen olayların Afgan ve Amerikan güçleri için tehdit teşkil etmemesi için çaba gösterilmesini istemişti.

Bu arada, Hamid Karzai'nin film nedeniyle ülkede karışıklıklar çıkma ihtimali nedeniyle Norveç ziyaretini ertelediği bildirildi.

Afganistan'da, film nedeniyle "Youtube" video paylaşım sitesine erişim geçici olarak engellenmişti.

"BATI ÜLKELERİ FİLME DESTEK VERMESİN"

Sudan Dışişleri Bakanlığı, kınama mesajında, "Batı ülkelerinin filme karşı sessiz kalması ve bunu ifade özgürlüğüne bağlaması haksız bir tutumdur. ABD'deki bu İslam karşıtı hareket binlerce Müslümanı sokağa dökmüştür. Bu da gösteriyor ki, İslam'a ve Hz. Muhammed'e yöneltilen hiç bir hakaret cevapsız kalmayacaktır. Batılı ülkeler bu filme destek olmamalı çünkü bunlar dinlerin bir arada yaşadığı ortamların yok edilmesi manasına gelir" ifadelerine yer verildi.

Sudan Dışişleri, ABD'nin Bingazi Konsolosluğu'na yönelik saldırının tasvip edilmediğini belirterek, Müslümanların masum insanlara zarar vermekten kaçınmaları gerektiğini vurguladı.

"FİLMİN GÖSTERİMİ DERHAL DURDURULMALI"

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı ise, "İslam İşbirliği Teşkilatı ve İslam ülkeleri, fitneye yol açan bu filme karşı birlikte hareket etmeli. Filmin gösterimi derhal durdurularak, bu filmi yapanlardan hesap sorulmalı" açıklamasında bulundu. Açıklamada, ABD'nin Bingazi'deki Büyükelçisi'nin öldürülmesi de kınandı.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı da, filmi bir provokasyon olarak değerlendirirken, Tunus'taki iktidar partisi Nahda Hareketi "Fitne, kin ve ayrılıktan beslenenlere prim verilmemeli" tepkisini gösterdi.

Gün boyu camiler önünde düzenlediği gösterilerle filmi protesto etmeyi sürdüren Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı halka çağrıda bulunarak, yarın cuma namazı sonrasında kentlerin en büyük camilerinde toplanılmasını ve olayla ilgili tepki gösterilmesini istedi.

NİJERYA'DA TEPKİLER SEL GİBİ

Libya'da Amerikan büyükelçisinin ölümüne yol açan dünya çapında gösteriler Nijerya'ya da sıçradı.

Nijerya'nın Jos kentinde toplanan Müslümanlar filmi protesto etti. Eylemde Amerikan karşıtı sloganlar atılırken, güvenlik güçlerinin ülke genelinde alarma geçirildiği bildirildi.

Polis şefi General Muhammed Dahiru Ebubekir federasyon genelinde polisin kırmızı alarma geçtiğini açıkladı.

Benzer eylemlerin Tunus'tak, ABD büyükelçiliği yakınında, Fas'ın Kazablanka şehrinde ve Sudan başkenti Hartum ile Gazze'deki BM ofisleri önünde de yapıldığı bildiriliyor.

Cezayir'deki ABD elçiliği de vatandaşlarını zorunlu olmadıkça ülkeye seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

BİR TEPKİ DE FAS'TA

Fas'ın en büyük kentlerinden biri olan Casablanca'da da yüzlerce kişi, Peygamber Efendimize hakaret amacıyla yapılan filmi protesto etmek üzere ABD'nin Casablanca Konsolosluğu önünde toplanarak ABD ve bu ülkenin Başkanı aleyhine sloganlar attı.

Casablanca'da güvenlik güçlerinin yoğun önlemleri altında Amerikan Konsolosluğu önünde gerçekleştirilen gösteride filmi yapan sorumluların özür dilemesi istendi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler