İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Hac Organizasyon Başkanları, Mekke’de Bir Araya Geld

Hac Organizasyon Başkanları, Mekke’de Bir Araya Geld

Hac Organizasyon Başkanları, Mekke’de Bir Araya Geld
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2247 Beğen : 0

Geleneksel hale gelen Dünya Hac Organizasyon Başkanları Buluşması Mekke’de yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Organizasyonunun daveti üzerine Laba Otel’de düzenlenen davete 40’a yakın İslam ülkesi katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in başkanlık yaptığı ve Mina’da yaşanan izdihamda hayatını kaybeden hacılar için yapılan dua ile başlayan programda, İslam ülkelerinin hac organizasyonları hakkında değerlendirmeler yapıldı.

Hac mevsiminde yaşanan iki elim olayda hayatını kaybeden hacılardan dolayı İslam toplumları olarak hüzünlü olduklarını kaydeden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bir bayram gününde İslam ülkelerinin hac organizasyonu başkanlarının bir araya gelmesinin mutluluk verici olduğunu ancak yaşanan elim olaylardan dolayı herkesin kalbinin hüzünlü olduğunu da ekledi.

İslam ümmetinin zor zamanında hac ibadetinin bir umut olduğuna değinen Başkan Görmez, Müslümanların birbirine karşı yeniden bir merhamet seferberliği başlatmasının gerekliliğini vurguladı.

“Müslümanların birbirine karşı yeniden bir merhamet seferberliği başlatması gerekiyor…”

Öncelikle böyle bir bayram gününde bizleri bir araya getiren Allah'a hamd olsun. Sözlerimin başında gerçekten kalbimizin mahzun olduğunu ifade etmek istiyorum. İslam ümmetinin en zor zamanda hac ibadeti bir umut olarak önümüzde duruyor. Fakat bu sene biz bu umudu yaşarken bir hüzün yaşadık. Öncelikle Mina'da hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Allah hem vinç hadisesinde hem de Mina'da hayatını kaybeden kardeşlerimizi şehitler arasında kabul buyursun. Allah biz Müslümanlara işlerimizi çok güzel yapmamızı nasip eylesin.

Çok kıymetli kardeşlerim tabi ki bir sivrisinek bir börtü böceğe dahi dokunmanın caiz olmadığı bir ibadettir hac ibadeti. Fakat bu ibadet esnasında sebebi ne olursa olsun 700’ü aşkın kardeşimizin çiğnenerek ölmesinin hiçbir makul izahı olamaz. Hiçbir kardeşimizi hiç kimseyi itham etmiyorum. Bütün Müslümanları kast ediyorum. Biz Müslümanların mutlaka insana verdiğimiz değer üzerinde yeniden durması gerekiyor. Dünyadaki bütün Müslümanların hacılarını buraya getirmeden önce eğitim üzerinde çok iyi durması gerekiyor. Burada bize her sene ev sahipliği yapan kardeşlerimize çok daha fazla yardımcı olmamız gerekiyor. Bütün İslam ülkelerinin temsilcilerine taziyelerimi ifade etmek istiyorum. Biz Müslümanlar yeniden birbirimize karşı merhamet seferberliği başlatmamız gerekiyor.

Toplantıya 40’a yakın İslam ülkesinin temsilcisi katıldı. Somali, Sudan ve Ürdün Bakan düzeyinde katılırken diğer ülkeler Hac Organizasyonu Başkanı düzeyinde katıldı.

Rusya, Slovenya, Filistin de katılımcı ülkeler arasında yer aldı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler