İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Güneşin batmadığı Kuzey Kutbu'nda Ramazan (Foto Galeri)

Güneşin batmadığı Kuzey Kutbu'nda Ramazan (Foto Galeri)

Güneşin batmadığı Kuzey Kutbu'nda Ramazan (Foto Galeri)
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 3114 Beğen : 0

Güneşin hiç batmadığı Kuzey Kutbu'nda yaşayan Müslümanlar bu ilginç durumda da oruçlarını tutmaya devam ediyor. Biraz karışık bir vaziyet gibi görünse de Müslümanlar, fetva makamlarının sunduğu çözümlerle oruçlarını tutuyor

Ramazan ayı boyunca oruç tutmakla yükümlü olan Müslümanlar'ın imsak vaktinden akşama kadar yemek yemeleri yasak. Güneşin hiç batmadığı İskandinav ülkelerinin kuzey bölgelerinde bu durumun nasıl geçtiği de en çok merak edilen konulardan biri.

Kuzey Kutbu'nun üst kısımlarında yer alan İsveç'de yaşayan Müslümanlar bu yıl da zorlu bir sınavdan geçiyor. Suriye'den Somali'den ve farklı ülkelerden Müslümanların yaşadığı güneşin batmadığı bu coğrafyada vakitler biraz karmaşık olsada sonunda bir çözüm yolu bulunmuş durumda.

ŞAFAK YOK, GÜNBATIMI YOK

Yaklaşık 700 Müslüman mübarek Ramazan ayını Kuzey Kutup Dairesi'nin 145 kilometre kuzeyinde bulunan İsveç'nin Kiruna şehrinde geçiriyor. Bölgede, kuralları belirleyip uygulayacak, fetva verecek bir İslami otorite bulunmuyor. Bu da Müslümanlar'ın farklı farklı saatlere göre oruçlarını tutmalarına yol açıyor. Kimileri, İslamiyet'in doğduğu şehir olan Mekke saatine göre hareket ediyor. Fakat onların da içleri rahat değil. Oruçlarının kabul olmamasından endişe duyuyorlar. Kiruna'da oruç tutanların çoğunluğu, Dublin'de bulunan Avrupa Fetva ve Araştırma Konseyi'nin tavsiyesi üzerine, bin 240 kilometre güneyde yer alan İsveç'in başkenti Stockholm'un saatini esas alıyor.

Bölgede yaşayanlardan Hüseyin Halava, "15, 25 veya 45 saat, eğer inanıyorsanız kaç saat oruç tuttuğunuzun bir önemi yok." diyor. "Fakat sonuçta hepimiz insanız ve bazen zorlandığımız da oluyor." diye ekliyor.

Somalili Abdulnasır Muhammed, İsveç'in Kiruna şehrine ilk geldiğinde 2000 yılıydı ve ramazan ayı kışa denk gelmişti. Muhammed, "O zaman burada hiçbir İslami otorite yoktu, internet de bulunmuyordu. Ben de kendi kurallarımı koymak zorunda kaldım, yaklaşık 5 saat oruç tutuyordum" diyor ve ekliyor: "İslam zorluk dini değildir. Ramazan orucu da insanların sadece aç kaldığı veya kendilerine zarar verdiği bir ibadet değildir. İnsanlar kendi sağlık durumlarını düşünerek ibadet etmeliler."

GÜNEŞSİZ RAMAZAN

İsveç'in Kuzey Kutup Dairesi içinde yer alana bölgesine yazları güneş hiç batmazken, kışları da hiç güneş doğmuyor. Ramazan, Aralık ayına denk geldiği zaman ise Kiruna'daki Müslümanlar şimdiki durumun tam tersini, yani aralıksız gece durumunu yaşayacaklar. İki hafta boyunca güneş yüzünü göstermeyecek.

Müslümanlar güneşi takip ederek namaz kılıyorlar, bunun da normal koşullara göre beş vakit namazın iki saat içerisinde kılınması anlamına geliyor.

Kiruna şehrinde Eritre, Suriye, Somali, Belucistan gibi farklı ülkelerden gelmiş olan Müslümanlar farklı bir kültür oluşturuyor.

KUTUPLARDA İBADET KONUSU

Bu mevzuda Prof. Hamidullah "İslâm'a Giriş" kitabında şöyle diyor: İslâm din-hukuk âlimleri umumiyetle (45) arz dâiresindeki saatlerin (vakitlerin) (90) derecede yâni kutuplarda muteber olduğunu açıklar. (45) derece ile (90) derece arasındaki bölgelerde güneşe değil, saate göre hareket edilir. Namaz için böyle olduğu gibi, oruç v.s. için de böyledir."

Bu mevzuu etraflıca inceleyen "kaynaklarıyla İslâm Hukuku"nda ise nihaî hüküm şöyle verilmektedir: Altı ay gece, altı ay gündüzün devam ettiği ülkelerde normal vakitleri (yâni gece ile gündüzü) bulunan en yakın -45 enlemdeki- ülkelerin saatleri uygulanarak namaz ve oruç ibadeti yerine getirilir."

İŞTE KUTUPLARDA RAMAZAN:

İdris Abdulvahhab saati gösteriyor; gece yarısına 5 dakika var ama güneş ışıkları hala parıldıyor.

Eritralı Havva Fidel, Ramazan süresince en çok camide teravih kılmayı ve topluca ibadet edebilmeyi özlüyor.

Kiruna'daki birçok Müslüman, orucunu Stockholm saatine göre açıyor.

Havva Fidel, Qaabila Iltire ve Aliya Hassen, Eritre İftar buluşması için yemek yapıyor.

Erkekler iftardan sonra akşam namazı kılıyor.

Somalili Qaabila Iltire, yaklaşık altı yıldır İsveç'de yaşıyor.

Belucistanlı Fatıma Kanız ve annesi, oruçlarını Kiruna saatine göre açıyorlar.

Puri Gul, günışığı olmasına rağmen akşam namazı kılıyor.

Eritreli Mahmud Ömer, soğuk hava şartlarının oruç tutmayı kolaylaştırdığını söylüyor.

Geçen ay İstanbul isminde bir minimarket açıldı.

Süleyman Ömer'in söylediğine göre Ramazan boyunca en çok talep edilen ürünler şeker ve meyve suları.

Suriyeli Safvan al-Taieb, mescid olarak kullanılan salonda ezan okuyor.

Ramazan'da cuma günleri yaklaşık 40 kişi ibadet için cami olarak kullanılan salona geliyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler