İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Gülen'den Kürt sorununa çözüm önerisi

Gülen'den Kürt sorununa çözüm önerisi

Gülen'den Kürt sorununa çözüm önerisi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2592 Beğen : 0

Bingöl Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Kimlik, Kültür ve Değişim Sürecinde Osmanlı'dan Günümüze Kürtler Sempozyumu' sona erdi. Sonuç bildirgesinde, "Geçmişte birçok hata yapılırken devlet, artık şefkatli yüzüyle meseleye bakmaktadır." denildi.

‘KARDEŞLİK RUHU, DİN SAYESİNDE YENİDEN CANLANDIRILABİLİR’
Sempozyumda Fethullah Gülen'in Kürt sorunuyla ilgili çözüm teklifleri de ele alındı. Bingöl Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Cengiz Yıldız, 'Kürt Sorununa Bir Çözüm Önerisi: Fethullah Gülen Örneği' başlıklı sunumunda Fethullah Gülen'in düşünceleri sebebiyle terör örgütünün hedefi haline getirildiğini kaydetti.

Yıldız, şu açıklamaları yaptı: "Gülen'e göre, yüce bir gaye, ancak meşru vesilelerle elde edilebilir. Allah'ın rızasını gaye edinmiş bir Müslüman, kim olursa olsun adam öldüremez. Terörist Müslüman olamaz, Müslüman da terörist olamaz."

Doç. Dr. Yıldız, Gülen’in bölge halkına karşı önyargı oluşumu tehlikesinden de bahsetmesini, "Güneydoğu derken bu problemi umum o bölgenin insanına mal etmek o bölgeye karşı da, bölge insanına karşı da haksızlık olur." sözleriyle anlattı. Yıldız, Fethullah Gülen'in terörle mücadele edilirken, olağanüstü bir dönemde bile hukuk dışına çıkılmasının risklerine dikkat çektiğini kaydetti. Cengiz Yıldız, Hocaefendi'nin teröre karşı sunduğu çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

Kardeşlik ruhunun yeniden canlandırılması din sayesinde olabilir ancak. Esas olan nazarî Müslümanlığı amelî Müslümanlığa çevirmektir. Meselenin üzerine bağırıp çağırarak, yakıp yıkarak ve öldürerek değil, akıl, feraset ve şefkatle gidilmelidir. Mezhep çatışmaları ve etnik kavgalar çıkarmaya çalışanlara fırsat verilmemeli. Başkalarından önce bölgeye biz yatırım yapalım ve orayı bir cennete çevirelim.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler