İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Geleneksel Kabe yıkama merasimi yapıldı

Geleneksel Kabe yıkama merasimi yapıldı

Geleneksel Kabe yıkama merasimi yapıldı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2043 Beğen : 0

Kutsal topraklarda geleneksel olarak yapılan Kabe’nin yıkanma merasimi bugün gerçekleştirildi. Yıkama merasimi sırasında Mekke Emiri, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanı Şeyh Abdurrahman bin Abdülaziz el-Südeys, Yardımcısı Şeyh Muhammed el-Huzaym, bakanlar, ilim adamları, Kâbe’de çalışan görevliler, Suudi Arabistan'daki Müslüman ülkelerin diplomatik temsilcileri ve ile birlikte ziyaretçiler de hazır bulundu.

Kabe’nin yıkanması için gülsuyu ve gülyağı karıştırılmış 45 litre zemzem suyu kullanıldı. Yıkama merasimi yaklaşık 3 saat sürdü.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kabe kapılarından sorumlu isim olan el-Saibi; 3 metrelik duvarları ile böyle görkemli ve kutsal yapıya iyi bakmamız gerek” ifadelerini kullanırken “Kabe Hz. İbrahim’in makamı. Bu makamı geleneksel olarak yıkama işlemini de bu sene sorunsuz atlattık” diyen el-Saibinin mutluluğu gozlerinden okunuyordu.

Dailytimes’in haberine göre yaklaşık 3 saat süren işlem boyunca bolca dua edildi.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) Mekke’yi fethettiği gün sahabeleriyle birlikte Kabe’yi yıkamış ve temizlemişti. Bu sünnete dayanarak, Kabe her yıl iki defa, Şaban ve Muharrem aylarında temizlenip yıkanıyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler