İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Gadir-i Hum Bayramı Hatay'da Coşkuyla Kutlanıyor

Gadir-i Hum Bayramı Hatay'da Coşkuyla Kutlanıyor

Gadir-i Hum Bayramı Hatay'da Coşkuyla Kutlanıyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 4059 Beğen : 0

Hz. Muhammed'in veda haccı dönüşü Hz. Ali'yi taltif ettiği gün olarak anılan Gadir-i Hum Bayramı nedeniyle Hatay'da kutlamalar yapıldı.

Sabah erken saatlerde kentin çeşitli yerlerinde bulunan türbelere giden vatandaşlar tütsü yakıp dua ederek, dilekte bulundu.

Bayram nedeniyle akşamdan kesilen kurban etlerinin buğdayla karıştırılmasıyla hazırlanan ve barış, kardeşlik, birliktelik için pişirilen "hirisi" adı verilen yemek türbelere gelenlere ikram edildi.

Samandağ ilçesinde bulunan ve Hızır Aleyhisselam ile Musa peygamberin buluştuğu yer olarak adlandırılan Hz. Hızır Türbesine gelen vatandaşlar dua edip tütsü yaktı, dilekte bulundu.

Bayramı kutlayanlardan Ayhan Oktay, Gadir-i Hum Bayramı'nın birlik, beraberlik, hoşgörü anlamı taşıdığını söyledi.

Bayramda hayırseverlerin katkısıyla alınan kurbanların kesildiğini ve hirisi yemeğinin pişirildiğini ifade eden Oktay, bunu başta ihtiyaç sahipleri olmak üzere herkese dağıttıklarını kaydetti.

Gadir-i Hum Bayramı nedeniyle kentte birçok esnaf iş yerini açmadı..Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler