İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Filipinli Müslümanlar, Diyanet’i ziyaret etti

Filipinli Müslümanlar, Diyanet’i ziyaret etti

Filipinli Müslümanlar, Diyanet’i ziyaret etti
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2766 Beğen : 0

Başkanı Görmez ziyaretten memnun kaldığını belirterek, “Ülkelerimiz uzak olabilir, ancak kalplerimiz yakındır. Çünkü İslam kardeşliği için mesafelerin hiçbir kıymeti ve önemi yoktur.”dedi. Farklı dünyalarda yaşayan Müslümanların zaman zaman birbirlerini ihmal ettiklerini ifade eden Başkan Görmez, “Sevgili Peygamberimiz, bizi bir vücudun organlarına benzetiyor. Dünyanın herhangi bir yerinde bir Müslüman’ın ayağına diken batıyorsa, dünyanın öbür ucundaki Müslüman’ın bundan rahatsızlık duyması gerekir. Son yıllarda Allah’a hamd olsun İslam dünyasında ve farklı dünyalarda yaşayan Müslümanlar arasındaki ilişkiler giderek artmaya başladı.” düşüncesini paylaştı.

FİLİPİNLER’DEKİ MÜSLÜMANLARLA İYİ İLİŞKİLER

Filipinler'deki Müslümanlarla ilişkilerin istenilen düzeye çıkması için bu ziyaretin önemli olduğunu vurgulayan Başkan Görmez şöyle konuştu: "Çağımızın İslam anlayışları, ikiye ayrılıyor. Birincisi medeniyet üreten anlayış, diğeri ise medeniyet tüketen anlayış. Eğer bir anlayış, dini hayatla birlikte barış, kültür, edebiyat, sanat ve mimari üretiyorsa bu, medeniyet üreten bir din anlayışıdır. Eğer hayatın bütün bu veçhelerini geliştiremiyorsa, o takdirde sadece sorun üretiyor ve medeniyeti tüketiyor demektir. Bugün Orta Doğu’da Müslümanlar bu ikinci anlayışın sancılarını çekiyorlar. Medeniyet üretmeyen, medeniyet tüketen İslam anlayışı Batı’da da İslamofobi'yi körüklüyor. Bunun önlemi yasaklarla değil, bilgiyle, hikmetle, felsefeyle ve yüksek bir ahlakla alınabilir. Bilgi, kültür, sanat ve medeniyet üreterek sorunu önleyebiliriz. Onun için ilişkilerimizin önemi büyüktür.”

Filipinliler Ulusal Konseyi Başkanı Sadain ise Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tecrübelerinden istifade etmek istediklerini belirtti.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler