İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Evrenosoğlu'nun faaliyetlerine yasak

Evrenosoğlu'nun faaliyetlerine yasak

Evrenosoğlu'nun faaliyetlerine yasak
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2730 Beğen : 0

Bulgaristan'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde özellikle Kırcaali'de faaliyet gösteren Mihr hareketi İslam'a aykırı faaliyetler içerisinde bulunduğu gerekçesiyle yasaklandı.

Grubun geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir toplantı Bulgar gizli servisi tarafından basıldı ve temsilciler gözaltına alındı.

Grubun temsilcilerinin Müslümanlar arasında taraftar toplamaya çalışırken grubun lideri İskender Evrenosoğlu'na Allah'ın elçisi ve resul dedikleri bildiriliyor. Grubun adı Mehdi, İmam, Halife ve Resul'un baş harflerinden oluşuyor. Grub'un lideri ise İskender Erol Evrenosoğlu adlı bir Türk. Amerika'da yaşıyor ve oradan hareketini yönetiyor. Çok sayıda kitabı bulunan Evrenosoğlu'nun Nur TV isimli bir televizyonu da var.

Türkiye'de Ergenekon davası sırasında gündeme gelen Evrenosoğlu hakkında müridlerine taciz ettiği yönünde iddialar da ortaya atılmıştı.

Bulgaristan'daki Müslümanların büyük bir çoğunluğu grubun faaliyetlerinin İslam'a aykırı olduğunu düşünürken küçük bir azınlık operasyona karşı çıkıyor. Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı, İskenderoğlu'nun söylemlerinin ve kitaplarının hiçbir bilimsel ve dini değerinin olmadığını ifade ediyor.

Bulgaristan'daki Müslüman alimler ise, bu gibi grupların İslam'a zarar verdiğini ve bünyesinde İslam'a dair bir şey taşımadığı halde kendi amaçlarını halka kabul ettirmek için İslam'ı kullandığını düşünüyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler