İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Diyarbakır Ulu Camii'nde buruk Cuma

Diyarbakır Ulu Camii'nde buruk Cuma

Diyarbakır Ulu Camii'nde buruk Cuma
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2018 Beğen : 0

Diyarbakır'da 1376 yıl sonra ilk kez geçen hafta Sur’daki çatışmalar nedeniyle Cuma Namazının kılınamadığı Ulu Camii bu Cuma yeniden kapılarını açtı. Az sayıdaki cemaat, silah sesleri altında namaz kıldı. Ardından caminin kapısına yine kilit vuruldu.

1376 yıl boyunca açık olan Diyarbakır'daki Ulu Camii geçtiğimiz hafta sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar nedeniyle kapılarını açamamıştı. Sur ilçesinde yasağa karşın polisten izin alarak bölgeye giren cami cemaatinden bazıları bu cuma namaz kılabildi.

Özellikle bayram ve Cuma namazlarında Diyarbakır’ın en çok tercih edilen camisi olan Ulu Camii’nde, avluya ve sokaklara taşan cemaatle yaklaşık on bin kişi namaz kılarken bu Cuma günü ancak 200 kişi ile namaz kılındı. Caminin imamlarından Osman Yağmur durumun kendilerini incittiğini söylüyor ve ekliyor: Camimiz her zaman dolup taşardı. Sahabeler kenti Diyarbakır’ın ciğerlerini yaktılar. Buyurun gördünüz ki ancak 2 yüz kişi ile namazımızı kıldık. Halk perişan, esnaf perişan. Bu insanların mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi lazım.

El Cezire'nin haberine göre, cemaatinin kurşun sesleri altında kıldıkları namazın ardından cami çabucak boşaldı. Görevliler de yasak kalkmazsa bir dahaki cumaya kadar kapıları kilitlediler.

"CAMİNİN KAPALI OLMASI DOKUNUYOR"

Çatışmalara karşın Cuma namazı için Ulu Camii’yi tercih eden İsmail İnci’nin Sur içinde berber dükkânı var. 25 günden bu yana dükkânının kapalı olduğunu söyleyen İnci, Ulu Camii’nin kapalı olmasını içine sindiremediğini belirterek, "37 yaşındayım ve 15 yıldır bu mahallede esnafım. Bir aydır dükkânımı açamıyorum. İnanın bir ay beni altı ay geriye götürdü. Ama Ulu Camii’nin kapalı olması çok dokunuyor bana. Manevi olarak içim eziliyor, yüzyıllardır ezan sesi kesilmedi burada. Şimdi ise ezan okunamıyor ve Cuma bile güçlükle kılınıyor. Canımızın emniyeti yok ama maneviyatımız sarsılınca göze alıp geldik. Yine geleceğim." dedi.

"NAMAZ İÇİN GELDİM, İÇİM PARÇALANIYOR"

Abbas Aslan böbrek hastası. Buna karşın kentin öbür ucundan kalkarak Cuma için Ulu Camii’ne gelmiş. Ona göre de çatışmalar bir an önce durmalı, Hristiyan kilisesine, Müslüman camisine kavuşmalı: Dedim ki ne olursa olsun gidip kılacağım. Çünkü içim parçalanıyor ve zoruma gidiyor. Çıkıp geldim. Her taraftan silah bomba sesleri geliyor. Artık bu iş çok açık, birileri dürtüyor ve Müslümanlar birbirine giriyor. Allah rızası için artık yeter, bu iş artık bitsin, hem canlara hem de inancımıza kastediliyor. Bitsin artık, Hıristiyan kilisesine, Müslüman camisine gitsin.

"GÖZYAŞLARI İÇİNDE MİNAREYİ İZLİYORUM"

‘Gözüm hiç kurumuyor’ diyen Esat Aydın 60 yaşında ve Sur içindeki Sipahi Pazarı’nda tenekecilik yapıyor. Aydın yıllarca beklediği huzurun bir anda uçup gittiğini söylüyor: Bu çarşıya 7 yaşındayken geldim. Şimdi 60 yaşındayım. 53 senem geçmiş. 53 senede ben böyle bir şey görmedim. Ulu Camii’nin minaresine uzaktan bakıp gözyaşı döküyorum. İçim kan ağlıyor. Böyle bir şey olabilir mi Allah’tan Muhammed’den hiç mi korkunuz yok. Yeni emekli oldum, 3-5 sene daha huzurla yaşar sonra ölürüm diye düşünürdüm. Bu son ömürde şu yaşadıklarım gösterdi ki kısmetimde yokmuş. Artık hiçbir beklentim kalmadı, tek korkum çocuklarımın ve torunlarımın geleceği.



Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler