İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Diyanet şehit cenazesinde slogana karşı

Diyanet şehit cenazesinde slogana karşı

Diyanet şehit cenazesinde slogana karşı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2706 Beğen : 0

Diyanet İşleri Başkanlığı, şehit cenazeleriyle ilgili müftülüklere bir genel gönderdi.

Başkan Mehmet Görmez imzalı genelgede, cenaze törenlerinde atılan sloganlar da dahil taşkınlakların önüne geçilmesi gerektiği kaydedildi.

Son dönemde bazı şehit yakınları, cenazelerinde slogan atılmamasını istemiş ve bazı gerginlikler yaşanmıştı.

Diyanet'in genelgesinde, şehitliğin yüce bir makam olduğu kaydedilirken, müftülere, "Cenaze törenlerinde de toplu tekbir getirilmesi, ıslık çalınması, slogan atılması, alkışta bulunulmasının önüne geçin' dendi.

Genelgede 'Cenaze namazının sıradan bir tören veya seremoni değil, tıpkı cuma ve bayram namazları gibi bir ibadet olduğu, ibadet

esnasında yüksek sesle ve topluca tekbir getirmenin dahi mekruh görüldüğü hususu hatırlatılacaktır...Cenaze adabına yakışmayacak tutum ve davranışların dinen uygun olmadığı ve bu tür davranışların şehidin ruhunu inciteceği ve ona karşı saygısızlık olacağı uygun bir dil ve üslupla anlatılacaktır" denildi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler