İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Diyanet, kutsal topraklarda 5 bin görevliyle hizmet veriyor…

Diyanet, kutsal topraklarda 5 bin görevliyle hizmet veriyor…

Diyanet, kutsal topraklarda 5 bin görevliyle hizmet veriyor…
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2685 Beğen : 0

Diyanet İşleri Başkanlığı, hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklarda bulunan hacı adaylarının hac görevini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilmeleri için 5 bin görevliyle hizmet veriyor.

Arafat’ın yaklaşmasıyla çalışmalarına hız veren tüm ekipler, kutsal topraklarda bulunan yaklaşık 57 bin hacı adayı için çalışmalarını tamamlamış durumda.

Özellikle Arafat’a intikallerin sağlanmasında ve Arafat sonrası için her türlü önlemin alındığı hac organizasyonunda 5 bin görevli aynı anda Arafat’ta hacılara hizmet verecek.

Arafat için özel sağlık çadırları kurulacak…

Hac organizasyonunda 368 personelle hizmet veren sağlık ekibi, ilk hacı kafilesinin gelmesinden bugüne kadar toplam 52 bin 878 hastayı tedavi etti. Mekke ve Medine hastanelerinin yanı sıra otellerde kurulan özel sağlık ocaklarıyla da hastaları tedavi eden sağlık ekibi, her türlü sağlık sorununa karşılık hizmet veriyor.

Kronik rahatsızlığı olan hastalar ve diyaliz hastaları için tedavilerini devam ettirebilecekleri imkanlar sunan sağlık ekibi, Arafat’ta da 60 yatak kapasiteli sağlık çadırları ile hastalara hizmet verecek. Yatakta tedavi gören hastaların Arafat’a intikalleri ambülanslarla sağlanacakken daha kötü durumda olan hastalar için helikopter ambülanslar hizmet verecek.

Hacı adayları sağlık personeli tarafından sürekli bilgilendirilerek, kalabalık ortamlarda maske takmaları, el ve ağız temizliğine dikkat etmeleri, kalp, tansiyon hastaları ve yaşlılar için öğle saatlerinde dışarı çıkmamaları tavsiyelerinde bulunuluyor.

Kabe’de namaz kılmak isteyenler için özel servis…

Hac görevini ifa etmek için kutsal topraklarda bulunan hacı adayları zamanlarının çoğunu Kabe’de namaz kılarak ve dua ederek geçiriyor. Beş vakit namazını Kabe’de kılmak isteyen hacı adayları için otel önlerinde servis imkanı sunuluyor. Hacı adayının Kabe’ye ulaşmasını sağlamak için kaldığı otelden Mescid-i Haram’a oradan tekrar otele ring usulüyle çalışan servisler hacı adayları için 24 saat hizmet veriyor.

Arafat’a intikallerin sağlanması için gerekli tüm tedbirlerin alındığı servis ekibinde Arafat için 170 personel hizmet verecek. 6’şar saat vardiya ile 24 saat hizmet verecek ekipler 130 noktada 130 personel ile tüm hacı adaylarının Arafat’a çıkışını sağlayacak.

Gece karanlıkta görülebilecek fosforlu kıyafetler ve ışıklı tabelalar aracılığıyla Arafat çıkışında yönlendirmede bulunacak ekipler dönüş yolunda da hacılara eşlik edecekler.

Kur’an okumayı bilmeyenlere kutsal topraklarda Kur’an eğitimi…

Hacı adaylarının ibadetlerini sağlıklı ve doğru biçimde yapabilmelerini sağlamak amacıyla bay ve bayan din görevlileri hizmet veriyor. Otellerde düzenlenen irşat programlarıyla hacı adaylarına dini bilgilerin verildiği fetva ve irşat hizmetlerinde, Kuran’ı Kerim okumayı bilmeyenler için özel Kur’an dersleri de veriliyor. Hac ibadetiyle ilgili her soruya yanıt vermek için kafilelerde ve otellerde görev yapan din görevlileri Arafat’ta da hacıların görevlerini sorunsuz bir şekilde yapabilmeleri için ibadet sırasında onlara eşlik edecek.

57 bin hacı adayına her gün sıcak yemek…

Diyanet İşleri Başkanlığı 2014 yılı hac organizasyonunda ilk defa sıcak yemek dağıtımını tek bir merkez mutfaktan özel araçlarla sağlıyor. 40 bin hacı için her gün yemek çıkaran merkez mutfak, Medine’de kalan hacı adaylarının hac görevi için Mekke’ye gelmesiyle 57 bin hacı adayına günlük sıcak yemek çıkarıyor. 130 personelin çalıştığı mutfakta, aşçı, aşçı yardımcıları, gıda mühendisleri ve diyetisyenlerden oluşan ekibin tamamı Türklerden oluşuyor. Hazırlanan yemeklerin dağıtımı, yemeklerin bozulmadan dağıtılmasını sağlamak için hijyen şartlarına uygun özel tasarlanmış 15 tır aracılığıyla sağlanıyor. Hijyen, sağlık ve kalite kontrolü açısından birinci seçilen merkez mutfakta Türk damak tadına uygun yemekler, Türk hacılarının kaldığı otellere dağıtılıyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler