İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Diplomalı kadın kadınlık görevini yapmıyor!

Diplomalı kadın kadınlık görevini yapmıyor!

Diplomalı kadın kadınlık görevini yapmıyor!
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2956 Beğen : 0

İran’da 36 üniversitenin 77 bölümünde kadınların eğitim alması yasaklandı.

Üniversitelerde kadın öğrenci sayısının erkeklerden daha fazla olduğu sayılı ülkelerden biri olan İran’da alınan bu karar, ülkenin Nobel ödüllü insan hakları eylemcisi Şirin Ebadi’nin de ilgisini çekti. Ebadi BM Genel Sekreteri’ne yolladığı mektupta “Bu, kadınların kamu alanındaki varlıklarını sindiremediği için onları evlerine döndürmeye çalışan İslam Cumhuriyeti’nin yeni politikasının bir parçasıdır” dedi.

İşte İran’da alınan bu kararın gazetelere yansıdığı gün, sanırız “rastlantı” eseri Milli Gazete’de ilginç bir yazı yayınladı. 23 Ağustos Perşembe tarihli Nurettin yılmaz imzalı yazıda kadınların üniversitede okumasının “zararlarından” bahsediliyordu.

“OKUMA HAVASINA KAPILMIŞLAR”

Saadet Partisi’nin yayın organı Milli Gazete yazarı Yılmaz’ın satırlarıyla devam edelim:

“(…) Genç kızlarımız, gerekli gereksiz bir okuma havasına kapılmış gitmişlerdir. Neredeyse genç bir kızın üniversite okuması, onun hayat şartlarından biri gibi algılanacaktır. Bu üniversitelerde okuyan kızlarımızın, ahlâk ve din açısından verdikleri tavizleri bir anlığına yok sayalım. Kendisini çok iyi korumuştur, melekler onu himaye etmiştir diyelim. Yıllarca emek verildikten sonra elde edilmiş diplomalar ne yapılacaktır, cevaplanması gereken soru budur. Büyük bir oranda bu diplomalı kızlar, akşam evlerine yatmaya gelen iş güç sahibi hanımlar olarak hayatlarını sürdüreceklerdir. Önümüzdeki hayat tarzının böyle olması artık kaçınılmazdır. Meseleye kızların okuması ve okumaması açısından bakmamız yeterli değildir. Diyelim ki, kızlarımız için mükemmel bir koruma alanı oluşturuldu ve Şeriat'ımız açısından sakıncasız ortamlar oluşturuldu, kızlarımız da oralarda şu veya bu branşta eğitim gördüler. Neticede bir, okumuş kızlar nesli yetişti. Bu kızlarımızın karşılaşacağı sorunlar neden düşünülmüyor (…)”

“KADIN OLMAYI BECEREMEYN KOMPLEKSLİLER”

Nureddin Yılmaz, söz konusu yazısınıda kadınların okumasının yol açacağı sorunları şöyle sıralıyordu:

“(…) Kızlarımızın ilim merakının iki türlü faturası olacaktır. Birincisi, kızların kendilerinin ödeyeceği faturadır. Bu din ahkâmından verilen tavizler şeklinde gerçekleşecektir. İkinci fatura da mü'min toplumun ödeyeceği faturadır. Bu fatura, evinde anne olacak, eş olacak kadın bulma zorluğu şeklinde önümüze çıkacaktır. Okumuş, diplomalı ama kadın olmayı beceremeyen kaprisli, kompleksli kadınlardan oluşan bir aile dünyamız olacaktır yakın zamanda. Çok şey bilen, bildikleri arasında eşlik olmayan, eşini dışarıdaki dünyaya iten kadın tipleridir bunlar.(…)”

KADINLARIN ASIL GÖREVİ NEYMİŞ

Milli Gazete yazarı Yılmaz, meselenin can alıcı noktasını şu satırlarla özetliyordu: “Kadını, doğurmaktan ve eşini başkalarına bakmaktan alıkoyacak asıl görevden alıkoyan hiçbir şeyin değeri yoktur!”

İşte o yazıdaki satırlar:

“(…) Müslüman kadının, erkeklerle bir arada olmaması, kadınlığını hakkıyla icra etmesi, annelik misyonunun altında ezilmemesi ise Allah'ın emridir. Bu emre FARZ dendiğini biliyoruz. Bir mubahla bir farzın karşı karşıya getirilmesi durumunda farzın önünde mubahın olmayacağını yani mubaha dayanarak farzı yok sayamayacağımızı anlamamız gerekmektedir. Meselenin can alıcı noktası budur. Kadını, doğurmaktan ve eşini başkalarına bakmaktan alıkoyacak asıl görevden alıkoyan hiçbir şeyin değeri yoktur! (…)”

OdatvYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler