İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Dini Lider'i Mutlu Eden Tartışma!!!

Dini Lider'i Mutlu Eden Tartışma!!!

Dini Lider'i Mutlu Eden Tartışma!!!
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 3525 Beğen : 0

Görmez: Cumhuriyet dönemine özgü cami mimarisi yok

Çok sayıda vatandaşın katıldığı açılışta konuşma yapan Görmez, mimarların camilere küstüğünü, o nedenle Cumhuriyet dönemine özgü bir cami mimarisinin olmadığını söyledi.

Yalova'nın Çınarcık İlçesi Esenköy Beldesi'nde hayırseverler tarafından 800 bin TL harcanarak yaptırılan Akasya Evleri Camii'nin açılışını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez gerçekleştirdi. Görmez, Esenköy Beldesi'ne gelişinde Yalova Valisi Esengül Civelek, Çınarcık Kaymakamı Şenol Levent Elmacıoğlu ve Yalova Müftüsü Hıdır Bayrak tarafından karşılandı.

Törende konuşan Yalova Valisi Esengül Civelek, camilerin birlik ve beraberliğin tesis ettiği mekanlar olduğunu dile getirerek caminin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Vali Civelek'ten sonra söz alan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, son günlerde medyada cami mimarisi üzerine yapılan tartışmalara değindi. Bu tartışmaları olumlu karşıladığını ifade eden Görmez, "Son zamanlarda cami mimarisi üzerinde bazı tartışmalara şahit oluyoruz. Bu da beni mutlu ediyor. Şükrediyorum, ne güzel, ülkemizin tüm düşünürleri, yazarları oturmuş, camilerin ruhaniyeti üzerinde fikirlerini ortaya koyuyorlar, kalemlerini oynatıyorlar. Bu şu açıdan çok önemli, üniversitelerimiz ve üniversitelerin mimarlık fakültelerindeki mimarlarımız camilere küstü. Cumhuriyet dönemine özgü bir tane cami mimarisi ihdas edilemedi. Küstükleri için ihdas edilemedi.

Bu haber www.dinihaberler.com adresinden kopyalanmıştır

Ben şimdilerde mimarlarımızı camilerle barışmış olarak düşünüyorum. Bu inşallah bizi daha iyiye yöneltecek. Daha güzel camilerin ve mabetlerin ortaya çıkmasına neden olacak" dedi.

Dini Haberler

Konuşmasında camilere daha fazla gencin çekilmesi gerektiğini de dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Aslolan camilerin imar edilmesidir. Camilerin imar edilebilmesi için de daha fazla gencin camilere kazandırılması gerekiyor. Genç cemaatimizin de olması gerekiyor. Benim gibi aksakalını bırakmışlar kızmasın, onlar da genç ama, camilere daha fazla gencin gelmesi gerekiyor" diye konuştu.

Caminin açılışına katılan Başkan Görmez ve Vali Civelek'e, günün anısına porselen birer vazo hediye edildi. Ardından camiyi gezen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, emeği geçenlere bir kez daha teşekkür etti.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler