İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Çölün Ortasında Sidi Buali Türbesi

Çölün Ortasında Sidi Buali Türbesi

Çölün Ortasında Sidi Buali Türbesi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2055 Beğen : 0
Tunus'un 'Küçük Kufe'sindeki Sidi Buali Türbesi her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. İslam tarihindeki önemli ilim merkezlerinden Irak'ın Kufe şehrine atıfla halk arasında "Küçük Kufe" olarak bilinen ve birçok İslam alimi ve edebiyatçısının yetiştiği Tunus'un Sidi Buali kentinin adını aldığı Sidi Buali Türbesi, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.
Çöl ortasındaki bir vahada bulunan ve İslam medeniyet tarihinde önemli bir yere sahip olan Sidi Buali Türbesi'nde hafızlık yaptırılan ve dini ilimlerin öğretildiği ücretsiz kurslar, misafirlerin ağırlandığı odalar ve itikafa girmek için ayrılmış özel bölmeler bulunuyor.
AA muhabirine konuşan Sidi Buali'nin torunu Türbedar Münir bin Tabii Muize, hicri 493 yılında doğup 610 yılında vefat eden ve gerçek adı Ebu Ali el-Huseyni olan Buali'nin, Hz. Ali'nin soyundan geldiğini söyledi.
Muize, Sidi Buali'nin Kuzey Afrika'da Kur'an-ı Kerim ve Sünnet akidesini yerleştirmek için çalıştığını ifade etti.
Son yıllarda Sidi Buali Türbesi'ndeki eğitim faaliyetlerinde eskiye oranla azalma olduğundan şikayet eden Muize, devletin bu konuya gereken önemi vermediğini ve yeterli sayıda eğitimci tayin etmediğini belirtti. Türbede 1960'lı yıllarda eğitim veren 60 şeyhten bugün sadece 2'sinin hayatta olduğuna işaret eden Muize, "Bu büyük şeyhlerin ölmesiyle oluşan açık tazmin edilmediği gibi ne yazık ki gereken maddi destek de sağlanmadı" dedi.
İlmi alanda yaşanan bu gerilemeye rağmen, Sidi Buali Türbesi'nin, geçen yüzyılda bölgede toplumsal alanda önemli ve büyük bir rol oynadığını kaydeden Muize, burada sadece ilmi faaliyetlerle yetinilmediğini, toplanan bağışlarla fakirlere, hastalara, ihtiyaç sahiplerine ve öğrencilere yardımlar yapıldığını ifade etti.
Sidi Buali kenti, bütün bu yönlerinin yanı sıra, 1999 ABD yapımı "Yıldız Savaşları" serisinin ilkinin bazı sahnelerinin çekildiği yer olarak da biliniyor.
Temtem Ridha B. Baghdadi


Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler