İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Bulgaristan'da Müslüman olmak suç

Bulgaristan'da Müslüman olmak suç

Bulgaristan'da Müslüman olmak suç
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2528 Beğen : 0

Geçtiğimiz yıl namaz kılan Müslümanlara saldıran ırkçı ATAKA parti militanının mahkemesi devam ederken çıkan karar herkesi şoke etti. Saldırıya uğrayan Müslüman Georgi Dimittrov için 5 yıl hapis cezası isteniyor.

Başkent Sofya'da ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi militanlarının 20 Mayıs 2011 tarihinde Banya Başı Camisi'nin önünde namaz kılan cemaate yönelik saldırısında ağır yaralanan Müslümanlardan Georgi Dimitrov'un 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği bildirildi.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Basın Merkezi'nin açıklamasında uluslararası tepkiler uyandıran çirkin ırkçı saldırı olayından bu yana geçen zamanda savcılığın şiddete maruz kalan Dimitrov'u suçlu olarak göstermeye çalıştığı belirtildi.
Sanık olarak çağrılan Dimitrov'un, savcılık tarafından "kamu düzenini bozmak, toplum huzurunu kaçırmak ve resmi görevlilere saldırmak" suçlamasıyla ifadesinin alındığı öğrenildi.

Açıklamada video görüntülerinde Dimitrov'un namaz kılarken bir ATAKA militanının saldırısına uğradığının net olarak görüldüğü belirtilerek şu görüşlere yer verildi:

"Polis ve savcılık yetkilileri saldırganların kimliğini belirleyemedi. Buna karşılık kendi kutsal ibadetini yerine getiren Müslümanları suçlu göstermeye çalışıyorlar. Yumurta ve taşlarla cemaate saldırıp, ibadet yerini de kirleten saldırganlar ise takipsiz kalıyor."

Savcılık ve polisin tavrının "düşündürücü" olarak nitelendirildiği açıklamada Bulgaristan Parlamentosu'nun 27 Mayıs 2011 tarihinde kabul ettiği bildiriyle ATAKA'nın çirkin saldırısının şiddetle kınandığı hatırlatıldı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler