İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Bu camide Cuma namazı kılmak için beyaz elbise giymek şart

Bu camide Cuma namazı kılmak için beyaz elbise giymek şart

Bu camide Cuma namazı kılmak için beyaz elbise giymek şart
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 3007 Beğen : 0

Senegal’in başkenti Dakar’da bulunan İlahi Cami'inde Cuma namazı kılabilmek için beyaz elbise giyme şartı aranıyor.
Beyaz elbisesi olmayanlar, Atlas Okyanusu kıyısında bulunan caminin bahçesinde ancak namaz kılabiliyor.

Cemaatin camiye beyaz elbise ile gelmesinin temeli bir rüyaya dayanıyor. Anlatıldığına göre Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav), cami bahçesinde türbesi bulunan Muhammed ismindeki din âlimine, rüyasında bir maket gösterir ve gösterdiği yerde bir cami yapıldıktan sonra Cuma günü herkesin beyazlar içinde burada namaz kılmasını ister.

Mamadou Gueye isimli bir Senagallı , "Burada türbesi bulunan din âlimine Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) tarafından gördüğünüz cami rüyasında gösteriliyor. Yapımı bittikten sonra, Cuma günleri herkesin beyazlar içinde namaz kılmasını istemiş." şeklinde konuştu. Caminin yapıldığı günden bu yana gelenek haline gelen uygulamada burada da beyaz kıyafet Müslümanlığı ve temizliği simgeliyor.

Allah katında herkesin eşit olduğunu vurgulayan cami cemaati, Müslümanların tek renk ve kıyafet ile bir araya gelmesi sebebiyle, ekonomik sınıf farkının ortadan kalktığına inanıyor. Beyaz giyen cemaat sayesinde caminin içi ve bahçesi, Mekke’de Kâbe’yi anımsatıyor.

Cami cemaatinden Abdoullaye Mbaye isimli şahıs duygusunu, "Cuma günleri beyaz giymekten dolayı çok mutluyum. Bu camide bütün Müslümanların beyaz giyerek namaz kılması içimde manevi bir his oluşturuyor." şeklinde dile getirdi.

Camide uygulamadan haberi olmayanlar da unutulmamış. Elbisesi olmayanlar için namazdan sonra geri vermek şartıyla beyaz bir kıyafet veriliyor. Cuma namazından sonra zikir için kalanlara ise mükafat için hurma ikram ediliyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler