İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Bosna'da ezanlar yeniden Osmanlı makamında

Bosna'da ezanlar yeniden Osmanlı makamında

Bosna'da ezanlar yeniden Osmanlı makamında
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2344 Beğen : 0

Saraybosna'daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Medresesi'nde devam eden kurs kapsamında, ülkenin çeşitli yerlerinde görev yapan 50 Boşnak imam güzel ezan, Kur'an-ı Kerim ve ilahi okuma dersleri almaya başladı. İmamlar görev yaptıkları yerlerde, bundan böyle Osmanlı makamında da ezan okuyacak.

Bosna Hersek'teki camilerde uzun yıllar sonra yeniden Osmanlı makamlarında okunan ezanlar duyulacak.


Saraybosna Din Hizmetleri Müşavirliği ile Bosna Hersek İslam Birliği'nin (Diyanet İşleri) ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında, ülkenin farklı şehirlerinden onlarca imam, farklı Osmanlı makamlarında ezan ve Kur'an-ı Kerim okuma kursu alıyor. Başkent Saraybosna'daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Medresesi'nde devam eden kurs kapsamında, ülkenin çeşitli yerlerinde görev yapan 50 Boşnak imam güzel ezan, Kur'an-ı Kerim ve ilahi okuma dersleri almaya başladı.

Saraybosna Din İşleri Müşaviri Hasan Atlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bosna Hersek İslam Birliği ile birlikte hayata geçirdikleri projenin amacının Diyanet İşleri Başkanlığı ile Bosna Hersek İslam Birliği arasındaki ilişkileri geliştirmek, aynı zamanda Bosna Hersek genelinden kursa katılan din görevlilerinin eğitimine katkıda bulunmak olduğunu belirtti.

Diyanet İşler Başkanlığı'na yaptıkları başvuru neticesinde, Bosnalı yerel din görevlilerinin güzel ezan okuma ve dini musiki kursu için hafız Fatih Koca'nın görevlendirildiğini söyleyen Atlı, ''İnşallah, değerli hocamızın gayretleriyle, kursumuz buradaki arkadaşlarımıza faydalı olacak, aynı zamanda ilişkilerimizi de geliştirecek'' şeklinde konuştu.

"BU MAKAMLAR ONLARIN GENLERİNDE VAR"

''Kur'an-ı Kerim'in Güzel Okuma'' yarışmasında Türkiye birinciliği bulunan ve Boşnak imamlara kurs vermek üzere Saraybosna'ya gelen Fatih Koca, Boşnak imamlara Osmanlı makamlarını öğretmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Geride bıraktığımız hafta içerisinde 25 imamdan oluşan ilk grubun eğitiminin tamamlandığını, 25 kişilik ikinci grubun eğitimine ise devam ettiklerini belirten Koca, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu tür kursları Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde de yaptığını ve son derece olumlu sonuçlar aldıklarını kaydetti.

Koca, Bosna Hersek'e ilk geldiğinde, ''Boşnaklar'a Türk makamlarını öğretme'' konusunda korkusunun bulunduğunu belirterek, ''Ancak şunu gördüm ki belli bir süredir bu makamları icra etmemiş olsalar da bu makamlar onların genlerinde var'' dedi.

Yaklaşık on gündür Bosna Hersek'te olduğunu ve minarelerden sadece rast makamında ezan duyduğunu ifade eden Koca, ''Biz burada ezanların beş ayrı vakitte beş ayrı makamda okunması hususu üzerine ders veriyoruz. Elhamdülillah çok da güzel geçiyor" şeklinde konuştu.

Koca, geçen hafta boyunca kursa katılan imamların son derece memnun kaldıklarını, bu haftaki ikinci grubun da son derece verilen derslere ilgili olduklarını kaydetti.

Kursa katılan imamların gün boyunca, kendilerine öğretilen makamda ezan ve Kur'an-ı Kerim okuduğunu söyleyen Koca, ''Osmanlı usülü, İstanbul'da ya da Anadolu'da okunan farklı makamlardaki ezanları, Saraybosna'da ve diğer şehirlerde de duyacağız. Bu makamlar önceden okunuyordu, ancak son zamanlarda okunmaz hale gelmişti. Diyanet İşleri Başkanlığımızın yürütmüş olduğu proje, yerine ulaşacaktır diye umuyorum" diye konuştu.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler