İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler BM nihayet Arakanlı Müslümanları keşfetti

BM nihayet Arakanlı Müslümanları keşfetti

BM nihayet Arakanlı Müslümanları keşfetti
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 3429 Beğen : 0

Üst düzey Birleşmiş Milletler elçisi Vijay Nambiar, Budist çetelerin Müslüman katliamı yaptığı Arakan'da yaşananları yerinde görmek amacıyla Myanmar'da..

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un Myanmar özel danışmanı Vijay Nambiar, saldırıların yaşandığı Rakhine eyaletinin başkenti Sittwe'ye ulaştı. Nambiar buradan yüzlerce Arakanlı Müslümanının katledildiği ve köylerin yakıldığı bildirilen Maungdaw'a geçecek.

Nambiar'a Myanmar'daki Müslüman toplumun liderleri ve Sınır İşleri bakanı General Thein Htay eşlik edecek.

BM, Arakan (Rohingya) halkının çoğunlukta olduğu Maungdaw'daki ofisini yaşanan gerginlik üzerine kapatmış, yabancı personel tahliye edilmişti.

Resmi rakamlara göre Budist çetelerin saldırılarında şimdiye kadar 25 kişi öldürüldü ve 41 Müslüman da yaralandı. Ancak görgü şahitlerinin ifadeleri ölü sayısının bir kaç yüzü bulduğunu, çok sayıda Müslüman köyünün de yakıldığını ortaya koyuyor.

BANGLADEŞ DE DARBE VURDU

Katliamdan kaçan yüzlerce Arakan Müslümanının sığınmak istedikleri Bangladeş tarafından geri gönderilmesi de trajediyi artırıyor. İnsan Hakları grupları şiddetten kaçanlara sınırlarını açık tutması için Bangladeş'e çağrıda bulunurken, sınır bölgelerine sınırsız erişim izni istiyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Mülteci Programı Direktörü Bill Frelick, "Şiddet kontrolden çıktığında sınırı kapatmakla, Bangladeş bu insanların hayatlarını büyük tehlikeye atıyor" derken, diğer ülkelere de sığınmacılara insani yardım sağlama çağrısı yaptı.

Bangladeş hükümeti ise şiddetten kaçan Arakan halkını topraklarına kabul etmesi için yapılan çağrıları reddetti.

"Bu bir mülteci akınına daha izin vermek bizim çıkarlarımıza değil" Bangladeş Dışişleri Bakanı Dipu Moni, "tekrar çok sayıda göçmenin Bangladeş'e girmesini istemiyoruz" şeklinde konuştu.

Myanmar yönetimi Bangladeş sınırındaki batı Rakhine eyaletinde 10 Haziran tarihinde olağanüstü hal ilan etti. Bangladeş'te yetkililer, gıda ve su olmadan dokuz saat denizde kalan, kadın ve çocukları taşıyan tekneleri geri döndürdü.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler