İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Belçika'da kadın sunucunun yüzüne bakmayan İslam Partisi liderine hapis cezası

Belçika'da kadın sunucunun yüzüne bakmayan İslam Partisi liderine hapis cezası

Belçika'da kadın sunucunun yüzüne bakmayan İslam Partisi liderine hapis cezası
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 706 Beğen : 0

Belçika'da İslam Partisi lideri Redouane Ahrouch bundan bir yıl önce katıldığı bir televizyon programında gazeteci Emmanuelle Praet ile "kadın olduğu için" konuşmayı kabul etmediği gerekçesi ile 6 ay ertelenmiş hapis cezasına çarptırıldı. Ahrouch program öncesinde bir kadın tarafından kendisine makyaj yapılmasını da geri çevirmişti. Ayrıca dini gerekçelerden dolayı kadınlar ile tokalaşmayı reddetmişti.

Euronews Türkçe İslam Partisi lideri Redouane Ahrouch ve gazeteci Emmanuelle Praet'ın avukatı Marc Uyttendaele ile konuyu görüştü.

Brüksel mahkemesi İslam devleti kurmak isteyen Ahrouch'un, cinsiyet ayrımcılığı suçu işlediğine hükmetti. Ahrouch, kendisi hakkında suç duyurusunda bulunan gazeteci Emmanuelle Praet'a 5 bin, Kadın ve Erkek Eşitliği Enstitüsü'ne ise 650 euro tazminat ödemeye mahkum edildi.

"Beni savunacak avukat bulamadım"

Euronews Türkçe'ye konuşan 49 yaşındaki İslam Partisi lideri Redouane Ahrouch tam bir yıldır hayatının kabusa dönüştüğünü, 25 yıldır çalıştığı otobüs şoförlüğü işine son verildiğini ifade etti. Sarf ettiği söz ve tavırlarından dolayı "Cinsiyet ayrımcılığından" mahkeme karşısına çıkarıldığını belirten Ahrouch kendisine komplo kurulduğunu savunuyor:

"Hiç bir avukat beni savunmak istemedi. Belçika'nın demokratik değerlerine aykırı bir şekilde hareket ettiğim söylendi. Bana karşı saldırılar devam ediyor. Siyaset yapmamam için engeller konuluyor. En son 40 yıldır oturduğum belediyeden kaydımı sildiler. İş bulmakta zorlanıyorum zira artık sabıkalıyım. Bıraksınlar Müslümanlar istediği gibi yaşasın. Aksi taktirde büyük sorunlar ile karşılaşabilirler."

4 çocuk babası Ahrouch Brüksel'in Anderlecht bölgesinde belediye meclis üyeliği görevini yürütüyordu. Partinin, kadın ve erkeklerin ayrı oturduğu otobüs talebinde bulunması tartışmalara neden olmuştu.

"Kadın-Erkek eşitliği açısından önemli bir karar"

Ahrouch hakkında suç duyurusunda bulunan Kadın-Erkek Eşitliği Enstitüsü ve gazeteci Emmanuelle Praet'ın avukatı Marc Uyttendaele, Ahrouch'un süreçten haberdar olduğunu, kendini farklı avukatlar ile savunabileceğini ancak mahkemeye tek başına gelmeyi tercih ettiğini söyledi.

"Başarısız insanlar sürekli komplo teorileri üretir" diyen Uyttendaele, Ahrouch'un "Cinsiyet ayrımcılığından" dolayı mahkum edildiğini söyledi:

"Demokratik bir toplumda bir kadının size makyaj yapmasına karşı çıkamazsınız, bir kadının yüzüne bakmayı reddedemezsiniz, bu suçtur."

2012 yılında kurulan İslam Partisi katıldığı ilk seçimde yüzde 4 oranında oy almıştı. Parti Brüksel'in Anderlecht ve Molenbeek belediyelerinde birer belediye meclis üyeliği kazanmıştı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler