İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Başörtülü diye bankaya almadılar!

Başörtülü diye bankaya almadılar!

Başörtülü diye bankaya almadılar!
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 3278 Beğen : 0

Fransa’nın Franche Comte bölgesinin Belfort kentinde ’Credit Mutuel’ bankasının merkez şubesi başörtülü Kübra Kağıtçı’yı (21) içeri almadı.
Kırşehir asıllı Kübra Kağıtçı şöyle konuştu: “Banka beni sigorta işlemlerim için bankaya çağırdı. Ben de randevuya uydum. Salı sabahı ailece 25 yıldır müşterisi olduğumuz bankaya gittim. Bankanın bayan görevlisi beni görünce cam ara kapıyı kapattı. Bankaya giremedim. Bayan görevli güvenlik açısından beni böyle içeri alamayacağını söyledi.
Duruma çok şaşırdım. Her zaman gittiğim banka şimdi neden böyle davrandı anlam veremiyorum. Bayan memur bana el işaretiyle türbanı çıkarmamı söyledi. Bende dışarı çıkıp durumu polise şikayet ettim. Polis ise 'bankanın haklı olduğunu söyleyerek yüzünüzün açık olması gerekiyor' dedi. Yüzümün açık olduğunu peçe, çarşaf, burka kullanmadığımı söylememe rağmen kimse inanmadı.
Avrupa'da göçmenlere eşitlik, adalet, ve İslamofobiye karşı çalışmalarıyla tanınan ve merkezi Frans'anın Strasbourg kentinde bulunan 'Karma Gençlik Konseyi' (COJEP) derneğine durumu bildirdim. COJEP başkanı Ali Gedikoğlu ve yardımcısı Veysel Filiz bankayı telefonla aradı olay hakkında bilgi istedi."
"Sadece gözleri gözüküyor"
Banka personeli COJEP temsilcilerine Kübra Kağıtçı'yı sade gözleri gözüküyor ve burkalıydı diye güvenlik açısından içeri almadığını söyledi.
COJEP başkan yardımcısı Veysel Filiz Kübra'nın hiçbir zaman burka, çarşaf giymediğini yüz simasın hep açık olduğunu söyledi. Ayrıca bunu teyit etmenin çok kolay olduğunu güvenlik kamera kayıtlarından bakılabileceğini belirtti.
Banka özür diledi
20 Haziran Çarşamba günü 51 bin nüfuslu Belfort kentinde sivil toplum derneklerin yaklaşık 60 üyesi banka önünde durumu protesto etmek için bir araya geldi.
COJEP temsilcisi Veysel Filiz banka yetkilileriyle görüştü.
Görüşmeden sonra banka önünde basın bildirisi yapıldı. Fransız basını da olaya ilgi duydu.
Belfort Credit Mutuel Banka Müdürü Alain Mançanet ve Bankalardan sorumlu Bölge Başkanı Gerard Piqvepaille “Olayın basına intikal etmesini istemezdik. Üzüldük. Müslümanlarla bir sorunumuz yok ve çok memnunuz. Yaşanan olay bireysel bir hata. Bankamızın prensiplerine karşı bir tutum. Bundan dolayı herkesten özür diliyorum. Bir daha buna benzer olayın yaşanmayacağına dair garanti verebilirim" diye konuştu.
COJEP dernek başkan yardımcısı Filiz son yıllarda Fransa'da Müslümanlara yönelik saldırıların arttığını söyleyerek Fransa'da güvenlik gerekçeleriyle özgürlüklerin ihlal edildiğine dikkat çekti.
Filiz şunları söyledi: “Hedefimiz İslam karşıtlığın sona ermesi. Fransa yasaları tüm vatandaşların haklarını savunmalı, ayrımcılığa son verilmeli. Kübra Kağıtçı'nın yaşadığı türban olayı normalleşmiş islamofobi'nin cereyan etmesi anlamına geliyor. Ayrımcılığa maruz kalan Kübra Kağıtçı için sessiz kalamazdık. Banka olayı yalan beyanla örtbas etmek istedi. Yüz binden fazla Müslüman müşterisi olan bir banka müşterisine böyle davranamaz. Bizde sivil toplum derneği olarak gerekeni yaptık. Tepkimizi gösterdik. Fransada yaşayan müslümanların yalnız olmadıklarını gösterdik."Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler