İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Azeri ve Caferi'lerde Ölü Bayramı Kültürü

Azeri ve Caferi'lerde Ölü Bayramı Kültürü

Azeri ve Caferi'lerde Ölü Bayramı Kültürü
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2994 Beğen : 0

Nevruz Bayramı'ndan önceki hafta düzenlenen Ölü Bayramı çerçevesinde, insanlar mezarlıkları ziyaret edip dua okuyor ve ihsan dağıtıyor. Azeri - Caferi kültüründe Nevruz Bayramı'nı kutlamadan önce ''Ölü Bayramı'' yapılmakta ve ölüler için yapılan bu hayır bayramına Nevruz Bayramı kadar önem verilmektedir.

Ölü bayramının kesin bir günü olmamakla birlikte İstanbul’daki Azeri-Caferiler Nevruz Bayramı’ndan önceki cuma günü, cuma namazından sonra mezarlıkları ziyaret ediyor.

Geleneksel olarak Nevruz Bayramı'ndan önceki hafta, Ölü Bayramı olarak anılıyor. Mezarlıklar ziyaret ediliyor, mezarlıklar düzenleniyor, Kuran'ı Kerim ve dualar okunuyor, merhumların hakkında ihsanlar dağıtılıyor.

Ölülerin ruhu için helva yapılır, şeker kuru yemiş alınır, yumurta boyanır, özellikle iki bayram arasında cenazesi olanların hazırlığı daha geniş kapsamlı olur.


Evlerde hazırlanan yiyecekler; mezarlıkta fakir, fukara ve çocuklara dağıtılmaktadır.

Geleneksel kültürde o yıl içerisinde ölüsü olanların ilk Nevruz Bayramı o ailenin ''kara bayramı''dır.

Kara bayramı çıkmayan bir aile bir yıl içerisinde evinde hayır ve eğlence işleri yapmamaktadır. Kara bayramı sadece Nevruz Bayramı’nda çıkar diğer bayramlarda çıkmaz.

Ölü bayramı için mezarlığa gitmek; mezarsanlığa gitmek, kabir üstüne gitmek şeklinde ifade edilmektedir

Zeynebiye.Com


Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler