İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Avusturya'da tartışmalı 'İslam' tasarısı kabul edildi

Avusturya'da tartışmalı 'İslam' tasarısı kabul edildi

Avusturya'da tartışmalı 'İslam' tasarısı kabul edildi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2257 Beğen : 0

Avusturya hükümeti, tartışmalara neden olan "İslam Yasa Tasarısı"nı eleştiriler üzerine bazı değişiklikler yaparak kabul etti.

Bakanlar Kurulu, değişiklikler yaptığı tasarıyı bugün kabul ederek Meclis'e gönderdi. Tasarıda endişeleri gideren önemli bir değişiklik yapılmadı.

Yasa tasarısına yönelik eleştirilerin başında gelen "yurt dışından finansman yasağı" maddesi korundu. Maddeye göre, Avusturya'da görev yapan imamlar sadece vizeleri bitene kadar görev yapabilecek, imamlara yeni vize verilmeyecek, yeni imamlar gelemeyecek ve yabancı ülkeler dini kurumlara finansal yardım yapamayacak.

Değişikliğe göre, üye sayısı 300'ün altında olan camiler 6 ay yerine 1 yıl içinde kapatılacak, üye sayısı 300'ün üzerindeki camiler ise İslam cemaati altında tüzel kişiliğe geçmek zorunda kalacak.

Tasarıda Başbakan'ın dini cemaatleri tanıma ve lağvetme yetkisi "güvenlik ve antidemokratik uygulamalar" şartına bağlandı. Dini cemaatler tarafından düzenlenecek etkinliklerin "güvenlik" gerekçesiyle iptal edilebilmesine ilişkin madde korundu.

ALEVİ FAKÜLTESİ KURULACAK

Viyana Üniversitesi'nde kurulacak İslam Teoloji Bölümü yerine Alevi ve Sünni ekollerini esas alan iki ayrı fakülte kurulacak.

Buradan mezun olanlar camilerde veya cemevlerinde din görevlisi olarak görevlendirilebilecek, bunun dışında din görevlisi buralarda görevlendirilemeyecek. Fakültelerde öğretim görevlilerini kimin belirleyeceği konusu halen belirsizliğini koruyor.

Tasarıda, "imamların ihbar yükümlülüğü" ve "dini kaynakların Almanca olma" şartı kaldırıldı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler