İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Avusturya'da Müslümanlara yönelik tasarı

Avusturya'da Müslümanlara yönelik tasarı

Avusturya'da Müslümanlara yönelik tasarı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2490 Beğen : 0

Avusturyalı Müslümanlar Girişimi, Müslümanların bazı haklarını kısıtlayan İslam Kanunu Tasarısı'nın yeniden müzakere edilmesini istedi.

Avusturya'da doğup büyüyen ve sonradan Müslüman olanlar tarafından kurulan "Avusturyalı Müslümanlar Girişimi", basın toplantısı düzenleyerek "İslam Kanunu" Tasarısı'na ilişkin görüşlerini açıkladı. Girişim üyelerinden Sabrina Fuchs, Avusturyalı olarak dünyaya geldiklerini ve yıllarca İslam'ı araştırdıktan sonra Müslüman olduklarını belirterek tasarıda Müslümanların özgürlüklerinin kısıtlandığını söyledi. İslam yasası ile entegrasyon politikalarının birbirinden ayrılmasını isteyen Fuchs, "Bizler hem İslamiyeti hem de Avusturya kültürünü bir kalpte taşıyoruz" dedi.

Girişim üyesi Ursula Kowanda-Yassin ise tasarıda özgürlüklerin kısıtlanıp güvenliğin ön planda tutulduğunu kaydederek "Müslümanların sürekli gözetim altında tutulması kabul edilemez. Bu yasanın sosyal dengeyi bozacağına, huzurlu birlikteliği yok edeceğine ve aşırılığı körükleyeceğine inanıyoruz. Bu yüzden bu yasa tasarısını reddediyoruz. Yeniden müzakere edilerek yapılmasını istiyoruz" diye konuştu.

İSLAM YASA TASARISI

Öte yandan; koalisyon hükümeti tarafından 2 Ekim'de Meclis'e gönderilen "İslam Kanunu" Tasarısı'nda, Müslümanların din özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü ve eşitlik hakları engelleniyor.

Tasarıda eleştirilen maddelerin başında yurt dışından finansman yasağı geliyor. Buna göre, camiler ve dernekler yurt dışından yardım alamayacak. Tasarıya göre, üye sayısı 300'ün altında olan camiler 6 ay içinde kapatılacak, Viyana Üniversitesinde kurulacak İslam Teoloji Bölümünden mezun olanlar imam olabilecek, her cemaat dini kaynaklarını Almanca olarak sunmak zorunda kalacak.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler