İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Avustralya Meclisi'nde burka yasağı kaldırıldı

Avustralya Meclisi'nde burka yasağı kaldırıldı

Avustralya Meclisi'nde burka yasağı kaldırıldı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2311 Beğen : 0

Avustralya Meclisi, kimlik tespiti için yüzlerini kısa bir süre açmaları karşılığında burkalı kadınların meclis oturumlarını izleyebilmesine imkan verdi

Avustralya'da, burka giyen kadınların, Federal Meclis’te oturumları ancak camlı bölmeden izlemelerini zorunlu kılan kurallar kaldırıldı.

Meclis Hizmetler Servisi'nden (DPS) yapılan açıklamada, parlamentoyu ziyaret edecek burkalı Müslüman kadınların, oturumları genellikle okul çocuklarının izlediği camlı bölmelerden takip etmelerini mecbur bırakan kuralların geri çekildiği duyuruldu.

Ekim ayı başında Avustralya Federal Parlamentosu Temsilciler Meclisi Başkanı Bronwyn Bishop ve Senato Başkanı Stephen Parry, ziyarete gelen Müslüman kadınların, meclis oturumlarını, daha çok öğrencilerin kullandığı ses yalıtımlı camlı bölmeden izlemeleri kuralını getirmişti.

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, burka için "çok göze batıcı" yorumunu yaparak, ‘"Keşke kadınlar tarafından giyilmese ama biz özgür bir ülkeyiz" ifadesini kullanmış ancak gelen yoğun tepkiler üzerine yeni bir açıklama yapıp Bishop’a alınan kararı yeniden düşünmesini önermişti.

KİMLİK TESPİTİ İÇİN BURKA AÇILACAK

Parlamento’yu burka giyerek ziyaret etmek isteyen Müslüman kadınların yeni kurallara göre güvenlik kapısında kimlik tespiti yapılabilmesi için yüzlerini kısa süre açması gerekiyor.

Kimlik tespiti yapılan burkalı Müslüman kadınlar halka açık yerlerde gezip meclis oturumlarını izleyebilecek.

Anamuhalefetteki Avustralya İşçi Partisi’nin (ALP) önde gelen isimlerinden Tony Burke, parlamentoyu burka giyerek ziyaret edecek Müslüman kadınlara yapılan ayrımcılıktan geri dönülmesini memnuniyetle karşıladıklarını ancak senato ve meclis başkanlarının cevap vermesi gereken sorular olduğunu belirtti. Burke, "Böyle ayrımcılık yapılması fikrine ne sebep oldu" diye sordu.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler