İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Almanya'da Müslümanlara resmi tatil

Almanya'da Müslümanlara resmi tatil

Almanya'da Müslümanlara resmi tatil
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2233 Beğen : 0

Almanya'nın Hamburg Eyalet yönetimi ile Müslüman temsilci kurumlar arasındaki antlaşma gereği Müslüman çalışanlara ve öğrencilere dini bayramlarda tatil hakkı tanınmasından sonra Kuzey Ren-Westfalya Eyaleti Parlamentosu da böyle bir uygulamaya açık olduğunu bildirdi.

Hamburg'ta yapılan antlaşmada Müslüman çalışanlara Ramazan ve Kurban Bayramlarında ücretsiz olarak izin alma hakkı verilerek, işverenlere izin verme mecburiyeti getirildi. Kuzey Ren-Westfalya Eyaleti NRW Parlamento Başkanı Norbert Römer, böyle bir adımın aslında sembolik bir özellik taşıdığını, zaten mevcut anayasal uygulamanın dini nedenlerle çalışanlara izin verme mecburiyetini öngördüğünü söyledi. Bu nedenle NRW'de bu konuda acilen bir çalışmanın gerekli olmadığını bildirdi.

NRW Uyum Bakanlığı verilerine göre bu eyalette yaklaşık 1,5 milyon Müslüman yaşıyor. Bu rakam, eyalet toplam nüfusunun yüzde 8'ine tekabül ediyor.

Eyalet parlamentosundaki muhalefet partisi Hristiyan Demokrat Parti CDU'nun Genel Başkanı Karl-Josef Laumann, Kilise bağlılarının ve resmen tanınmış olan diğer dini cemaatlerin bayram günlerini uygun bir şekilde kutlayabilmeleri için kendilerine imkan verilmesi gerektiğini söyledi. Bu nedenle kendisinin de eyalette bir İslam Cemaatinin resmen tanınması için gayret sarfedeceğini bildirdi. Laumann, NRW'de İslami bayramların resmi tatil olarak listeye alınması için anayasal ve devlet-kilise hakları bakımından tartışılması gerektiğini vurguladı. Aynı tartışmanın tersine bir şekilde İslam ülkelerindeki Hristiyanlar için de yapılmasını taleb etti.

Hür Demokrat Parti FDP'nin NRW Eyalet Parlamento grubu adına konuşan Joachim Stamp, Müslüman ve Ortodoks Hristiyan azınlıklar için resmi tatil uygulaması konusunda resmi olmayan Hristiyan dini bayramlarının örnek teşkil etmesini söyledi. Buna göre Hristiyan öğrenciler ve işçiler dilekçe vererek bu günlerde tatil yapabiliyorlar. FDP, tüm Müslümanlar için eyalette resmi tatil uygulamasını kabul etmiyor.

NRW Yeşiller Partisi, Müslüman öğrenci ve işçilere dini bayramlarda resmi tatil verilmesinden yana. Yeşiller'in uyum uzmanı Türk asıllı Arif Ünal, Hamburg'ta antlaşma ile ortaya konulan resmi tatil uygulamasının NRW'de zaten yıllardan beri uygulandığını belirtti.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler