İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Almanya'da İslam karşıtı yürüyüşte 'rekor' kalabalık

Almanya'da İslam karşıtı yürüyüşte 'rekor' kalabalık

Almanya'da İslam karşıtı yürüyüşte 'rekor' kalabalık
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 1989 Beğen : 0

Dresden ketinde PEGIDA hareketi tarafından düzenlenen gösteri, aynı kentte binlerce kişinin katıldığı karşıt gösteriyle protesto edildi.

Almanya'nın Dresden kentinde "Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) adlı hareketin düzenlediği gösteri binlerce kişinin katıldığı karşıt eylemle protesto edildi.

"Nazisiz bir Dresden (Dresden Nazifrei)" adlı inisiyatif tarafından düzenlenen eylem Dresden Schlossplatz Meydanı’nda yapıldı.

'’Bizim kültürümüz yanımızdaki kişiyi sevmek’’, '’Irkçılığa ve fanatizme karşı’’ yazılı pankartlar taşınan gösteriye yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Bir süre Tiyatro Meydanı’nda eylemlerini sürdüren göstericiler, PEGİDA taraftarlarını protesto etti.

Öte yandan Almanya'nın Münih kentinde de 12 bin kadar kişi PEGİDA karşıtı yürüyüş gerçekleştirildi.

İsmini vermeyen PEGİDA karşıtı bir Alman PEGİDA yanlılarının Almanya'nın imajına zarar verdiklerini belirterek, ''Almanya zengin bir ülke ve hiçbir mültecinin geri gönderilmesine gerek yok. Biz buraya daha fazla göçmen alınmasını savunuyoruz. PEGİDA Almanya için utançtır'' dedi.

Patrick Jürgen de Noel öncesinde PEGİDA yanlılarının Dresden merkezinde toplanarak Noel şarkılarını kendilerine alet etmelerini "arsızlık" olarak niteledi.

Jürgen, ''Biz de Dresden'de bu tip göstericilere karşı direnen insanların olduğunu göstermek için buradayız'' dedi.

İSLAM VE GÖÇMEN KARŞITI GÖSTERİDE 17 BİN 500 KİŞİ

Öte yandan İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketinin çağrısı üzerine her hafta pazartesi akşamları düzenlenen gösteriye geçen haftaya göre katılımın arttığı görüldü. Dresden polisi PEGİDA protestocularının sayısının 17 bin 500 olduğunu ifade etti.

Kent merkezindeki Saksonya Dresden Devlet Operası binası olan Sempera Operası önünde toplanan PEGİDA taraftarları Almanya Başbakanı Angela Merkel'in göçmen politikalarını yuhaladı.

Burada "Biz halkız" sloganları atan PEGİDA yanlıları üzerinde göçmen ve sığınmacılar karşıtı yazılar bulunan dövizler taşıdı.

Geçen hafta düzenlenen eylemde yaklaşık 15 bin kişi yer almıştı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gösteriler sırasında yaklaşık bin 200 polisin görev yaptığı bildirildi.

Öte yandan PEGİDA taraftarlarının arasına aşırı sağcı Milliyetçi Demokratik Parti (NPD) üyelerinin de sızarak protesto gösterilere destek oldukları belirtildi.

Bir süre önce başlayan ve pazartesi akşamları düzenlenen gösterilere başlarda yüzlerce kişi katılmış, göstericilerin sayılarının artmasıyla siyasetçilerden tepkiler gelmişti.

Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, Couragiert dergisine yaptığı açıklamada bu gibi insanlara karşı makul bir direniş gösterilmesi gerektiğini belirtti.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler