İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Almanya'da bir eyalet daha İslam anlaşması hazırlıyor

Almanya'da bir eyalet daha İslam anlaşması hazırlıyor

Almanya'da bir eyalet daha İslam anlaşması hazırlıyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2802 Beğen : 0

Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti de temsilci Müslüman kuruluşlarla bir devlet anlaşması yapmaya hazırlanıyor.

Daha önce Almanya'nın Bremen ve Hamburg Eyaletlerinde Müslüman temsilci kuruluşlara yapılan 'Devlet Anlaşması'na benzer bir anlaşma için Berlin Eyaletinde hazırlıklar başlamıştı. Berlin'den sonra şimdi de Aşağı Saksonya Eyaletinin böyle bir hazırlık içinde olduğu bildirildi.

Alman basınında yeralan haberlere göre, Aşağı Saksonya Eyaletindeki sosyal demokratlar ve yeşillerden oluşan koalisyon hükümeti önümüzdeki yıl Müslüman temsilci kuruluşlarla bir anlaşma imzalayacak. Anlaşmaya göre Müslümanların dini bayram günleri resmi tatil olarak kabul edilecek ve başörtülü öğretmenlerin çalışmalarına izin verilecek.

Mevcut uygulamaya göre Aşağı Saksonya Eyaletinde Müslüman öğrenciler dini bayramlarda okula gitmeme hakkına sahip. Ancak anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra, normal vatandaşların da bayram günleri tatil sayılacak.

Anlaşma hazırlandıktan sonra Müslümanları temsil eden 3 kuruluş, yani Diyanet İşleri Türk İslam Birliği DİTİB, Şura ve Alevi Cemaati ile eyalet yönetimi tarafından imzalanacak. Ancak bu üç kuruluşun eyalette yaşayan Müslümanların tamamını temsil edip etmediği tartışmalı bir konu.

Berlin Eyaletinde hazırlanan anlaşmaya karşı uyarıda bulunan Berlin İslam Federasyonu Genel Sekreteri Burhan Kesici, bu tür anlaşmalarla Müslümanların asıl hedeflerine ulaşmasının engellendiğini belirtmişti.

Kesici, İslami birliklerin resmi olarak tanınmak istediklerini, böylece diğer dini temsilcilerle aynı düzeyde görülerek, devletten teşvik elde edebileceklerini dile getirerek, Müslüman kurumların resmi birer kurum olarak tanınma talebi karşısında, 'Zaten devlet anlaşması yaparak bu konuları düzenledik.' şeklinde bir cevapla karşılaşabileceklerini kaydetmişti.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler