İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Almanya genelinde Müslümanlara tabutsuz defin izni verilmiyo

Almanya genelinde Müslümanlara tabutsuz defin izni verilmiyo

Almanya genelinde Müslümanlara tabutsuz defin izni verilmiyo
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2126 Beğen : 0

Almanya'da Müslümanlara, cenazelerini tabutsuz defnetme hakkı yalnızca 9 eyalette veriliyor, diğer eyaletlerde tabutsuz defin yasak.

Almanya'da defnedilmek isteyen Müslümanların sayısı her geçen gün artıyor. Ancak Bavyera Eyaletinde İslami usulle defin yapılabilmesi için kanuni bir düzenleme bulunmuyor. Müslümanlara ayrılmış birkaç mezarlık bulunmakla birlikte, hiçbirinde tabutsuz defin imkanı yok.

İslami usullere göre tabutsuz defin, 16 eyaletten yalnızca 9'unda istisnai olarak serbest. Kuzey Ren-Westfalya Eyaletinde 2003 yılından bu yana Müslümanlara tabut mecburiyeti tamamen kaldırıldı. Bavyera, Rheinland-Pfalz, Saksonya ve Sachsen-Anhalt eyaletlerinde tabut zorunluluğu halen devam ediyor.

Geçen yıl Yeşiller Partisi tarafından tabut mecburiyetinin kaldırılması için bir dilekçe verildi. Bu yılın ortalarında Bavyera Eyaleti İçişleri Komisyonunda uzmanların görüşleri alındı. Evangelist ve Katolik Kiliseler ile mahalli idareler, tabutsuz defin başvurusundan memnun olduklarını bildirdiler.

Uzmanların görüşleri çok açık bir şekilde Müslümanların İslami usullere göre tabutsuz defin yapması gerektiğini ortaya koyduğu halde, eyaletteki muhafazakar parti CSU, kanun teklifini reddederek, değişikliğe ihtiyaç bulunmadığını belirtti.

Bavyera'da yarım milyondan fazla Müslüman yaşıyor, bu yıl gelen çok sayıda Müslüman mültecilerin ise ölenlerini memleketlerinde defnetme imkanı hiç bulunmuyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler