İslami Haberler

Aleviler eşit yurttaşlık istedi

Aleviler eşit yurttaşlık istedi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2589 Beğen : 0

Alevi dernekleri ve cemevleri tarafından Kadıköy İskelesi’nde dün ‘Eşit Yurttaşlık’ mitingi düzenlendi. ‘İnkârcılığa, asimilasyona karşı eşit yurttaşlık ve inanç özgürlüğü’ sloganıyla düzenlenen mitinge binlerce kişi katıldı.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü, miting nedeniyle dün miting bitene kadar Boğa Meydanı’ndan Rıhtım Caddesi’ne kadar tüm yolları, Söğütlüçeşme Caddesi’nden rıhtıma inen ara sokakları, Kadıköy Belediyesi önünden Söğütlüçeşme Caddesi istikameti ve Rıhtım Caddesi’ne inen bütün sokakları trafiğe kapattı. Saat 10’da başlayan mitinge katılım yüksek oldu. Aleviler miting alanında taleplerini haykırarak, demokratik bir anayasa ve eşit yurttaşlık hakkı talebinde bulundu. Mitinge katılan vatandaşlar sık sık, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarını atarak “Cem evimize uzanan eller kırılsın”, “Haksızlık karşısında asla boyun eğmeyeceğiz”, pankartlarını taşıdı. Siyasi parti pankartlarının ve renklerinin yer aldığı mitinge Alevi örgütleri, sendika, sivil toplum örgütleri, meslek odaları, dernekler de katıldı.
Saygı duruşuyla başlayan mitingde konuşan Şahkulu Sultan Vakfı Başkanı Mehmet Tural, Aleviler’in inanç ve felsefesinde, etnik ve kimliksel ayrılıklar bulunmadığını belirterek, “Herkesle eşitiz, kardeşiz” dedi.
Cami-cemevi projesinin samimi olmadığını söyleyen Tural, “Bizleri Sünni kardeşlerimizle farklı inanç anlayışı ve tapınma biçimleriyle zorla bir araya getirip çatıştırmak, asimile etmek istiyorlar. Buna Sünni dostlarımız da biz Aleviler de rıza gösteremeyiz” ifadelerini kullandı.
Tural, Türkiye ’de yaşayan Rum ve Ermeni azınlıklara mallarının iade edildiğini kaydederek, “1925 yılında Alevi dergâhlarının mallarına da el konulmuştur. Bu malların bir kısmı hâlâ devletin elinde, bir kısmı da eşe dosta peşkeş çekilmiştir. Dolayısıyla Aleviler’in talebi şudur: El konulan, gasp edilen mallarımızı bize iade edin. Biz bunları size yediremeyiz. Bunları sizden talep ediyoruz. Haklarımızın ve mallarımızın iadesi, hukuki, ahlaki ve vicdani bir sorumluluktur” diye konuştu. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül ise, “Biz, kainatın aynasıyız, Türkiye’nin gerçeğiyiz. Türkler, Kürtler, Ermeniler, Romanlar, Aleviler, Antikapitalist Müslümanlar, Çarşı’dan gelenler, Gezi Meydanı’nı inletenler, hepsi burada, Türkiye burada. Bunu görmeyenler kördür, sağırdır” dedi.
Garip Dede Dergahı Başkanı ve Dedesi Celal Fırat, mitingi, Aleviler’i ötekileştirmek isteyenlere “dur” demek için düzenlediklerini belirtti. HDP Eş Genel Başkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş da mitinge katıldı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler