İslami Haberler

AGD, Mekke'nin fethini kutladı

AGD, Mekke'nin fethini kutladı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2847 Beğen : 0

AGD tarafından düzenlenen etkinlikle, Mekke'nin 1384. Fethi yıl dönümü İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir çok yerde kutlandı.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından Mekke'nin fethinin 1384. yılı dolayısıyla İstanbul'un 40 ayrı noktasında kutlama etkinliği düzenlendi.

AGD yetkililerinden alınan bilgiye göre, fetih, ülke genelinde 81 ilde 600'e yakın noktada kutlanırken, İstanbul'da 40 ayrı yerde yapılan etkinliklerin merkezi Bağcılar Olimpik Stadyumu oldu.

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda semazen gösterisi yapıldı ve mehter takımı konser verdi.

Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı etkinlikte zaman zaman sinevizyon gösterisi sunuldu. Etkinlikte ilahi konseri de verildi.

Etkinlikte konuşan AGD İstanbul Şube Başkanı Ali Uğur Bulut, gençlerin tarihine, çağına ve yarınlara duyarlı olmasını istediklerini belirterek, kalpten kalbe kardeşliğin, merhametin, sevginin ve iyiliğin kelimelerini taşıdıklarını söyledi.

Hangi düşünceden olursa olsun herkesin "insan" olma dolayısıyla yeryüzünde en değerli varlık vasfına sahip olduğuna inandıklarını dile getiren Bulut, "Her insana sevgi, şefkat, merhametle yaklaşmak gerektiğine inanıyoruz. Komşumuz açken tok yatmayı kendimiz için utanç vesilesi sayıyoruz ve insanların yararına en azından yoldaki bir taşı kaldırmaya sevk etmeyen her türlü boş inançtan uzak olmayı yeğliyoruz" dedi.

Dünyada her 7 kişiden birinin aç yattığını, her 6 saniyede bir çocuğun açlık nedeniyle öldüğünü dile getiren Bulut, 1,5 milyar insanın sağlıklı içme suyundan mahrum olduğunu, 2 milyar insanın yoksulluk sınırın altında yaşam savaşı verdiğini aktardı.

Bulut, konuşmasına şöyle devam etti:

"Öte yandan sadece futbolda dönen para dünyadaki açlığı beş defa sıfırlayacak miktarda. Kozmetiğe harcanan para ile açlıktan ölümlerin rahatlıkla önüne geçilebilir. Gelişmiş 6 ülkede kedi köpek maması için harcanan para ile en fakir 20 ülkenin tüm borçları silinebilir. Şimdi bunları niye söylüyoruz? Biz 'önce ahlak ve maneviyat' diyoruz. İnsanların açlığıyla yoksulluğuyla yoksunluğuyla yolda kalmışlığıyla acılarıyla sıkıntılarıyla dertlenmeyen bir ahlak anlayışını kabul etmemiz mümkün değildir. Yardımlaşmayı, paylaşmayı, merhameti, tevazuyu, kardeşliği emretmeyen bir maneviyatı kabul etmemiz mümkün değildir. İşte biz önce ahlak ve maneviyat temelinde yeni bir dünyanın kurulmasının mümkün olduğuna inanıyoruz ve bunun için çalışıyoruz."

AGD Bağcılar İlçe Başkanı Mikail Yumlu, tüm Müslümanların kıblesi olan Kabe'nin bulunduğu, şehirlerin anası Mekke'nin fethini özellikle genç nesle her yıl tekrar hatırlatmanın önemine inandıklarını anlattı.

Yumlu, "Yer yeni güne yaralanan ya da öldürülen masum insanlara dair haberlerle uyandığımız bu dünyada yeni neslin fetih kavramının inancımızdaki yerini bilmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Biz biliyoruz ki bu mücadelenin insana ihtiyacı yok, ancak insanlarımızın bu mücadeleye ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

Ankara

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Genel Başkanı Salih Turhan, "Dünyanın neresine bakarsanız bakın Müslümanlar binbir türlü sıkıntı, işkence ve dertlerle karşı karşıya" dedi.

Turhan, derneklerince Menderes Spor Salonu'nda organize edilen "Mekke'nin Fethi'nin 1384. Yılı" programına katıldı.

Kuran'ı Kerim tilaveti, ilahi okunması ve derneğin tanıtım filminin izletilmesinin ardından konuşan Turhan, Mekke'nin tarihteki önemini anlattı.

Turhan, Sarıkamış'ta, Mekke ve İstanbul'un fethindeki, Çanakkale'deki şehitlerle alakalı sadece anma programı yapmadıklarını ifade ederek, "Şehitlerimizi yadetmek, anmak çok çok önemli ama fetihlerin ne mana ifade ettiğini, bizim için dünyanın birçok bölgesinde zulümler yaşanırken bu fetihlerden ne anlamlar çıkarmamız gerektiğini bu çalışmalarda değerlendirmemiz lazım" dedi.

Dünyanın çoğu yerinde Müslümanların çeşitli sıkıntılar çektiğini vurgulayan Turhan, şunları kaydetti:

"Dünyanın neresine bakarsanız bakın Müslümanlar binbir türlü sıkıntı, işkence ve dertlerle karşı karşıya. Neredeyse her ramazan ayımızı bir Müslüman coğrafyasıyla geçiyoruz. Sizler geçtiğimiz ramazanda birçok defa protestolar yaptınız. Hangi İslam coğrafyasını konuştuk? Filistin'i Gazze'yi konuştuk. Ondan bir yıl önceki ramazanda ne konuştuk? Mısır'daki 5 binden fazla şehidimizi konuştuk. Ondan önceki ramazanda da nereyi konuştuk? Arakan'daki binlerce şehidimizi konuşmuştuk. Arakan'da Müslümanların gözleri önünde annelerin ve babaların ellerini bağlayarak yanan ateşin içerisine attılar. Bu zulümler, bu işkenceler, bu sıkıntılar varken biz Çanakkale'nin, Sarıkamış'ın, fetihlerin bittiğini iddia edebilir miyiz? Fetihler ve mücadeleler devam ediyor."

Turhan'a, konuşmasının ardından çeşitli hediyeler sunuldu.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar'da Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ile Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mehmet Akif Ersoy Düşünce Topluluğu tarafından Mekke'nin fethinin 1384. yılı kutlandı.

AKÜ Atatürk Kongre Merkezi'nde düzenlenen program, Kuran'ı Kerim ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

AGD'nin, Mekke'nin fethine ilişkin hazırladığı tanıtım filmi izlenmesinin ardından, tiyatro gösterisi yapıldı.

AGD Afyonkarahisar Şube Başkanı Mevlüt Üyümez, yaptığı konuşmada, Miladi takvime göre 1 Ocak 630 tarihinde fethedilen Mekke'nin, fetih yıldönümünde bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

AGD'nin 81 şubesinde ve 600'ü aşkın noktada Mekke'nin fethi programları düzenlendiğini anımsatan Üyümez, fetihlerle elde edilen bu topraklarda yılbaşı kutlaması yapılmasını eleştirdi.

Bütün bu söylemlerinde, Hıristiyan'lara ve Hıristiyan'ların kutsalı olan Noel’e ya da Noel Baba'ya karşı, onların kutsalını incitecek bir tavır takınmaktan da uzak durduklarını dile getiren Üyümez, şöyle konuştu:

"Kimsenin kutsalını aşağılamak ya da hor görmek durumunda değiliz. Şunu da belirtmekten imtina etmeyiz. Diğer peygamberler gibi Hazreti İsa da bir İslam peygamberidir. Hazreti İsa'nın yolundan gitmek ancak Müslüman olmakla mümkündür. Aynı şekilde Hazreti Musa'nın yolundan gitmek de ancak Müslüman olmakla mümkündür. Allah katında tek din vardır, o da İslam dinidir. Birilerinin söylediği gibi üç büyük din, üç semavi din, üç İbrahimi din vesaire yok. Tek hak din var, tek İbrahimi din var. O da İslam’dır. Elhamdülillah biz Müslümanız. Biz inancımız gereği Müslüman olsun ya da olmasın bütün insanların hak ve hukukunu gözetmekten sorumluyuz. Yeryüzünde insan gibi yaşamak her renkten, her ırktan ve inançtan herkesin hakkıdır. Şimdi bu coğrafyada 300 yıldır İslam’a, kimliğimize, değerlerimize karşı yürütülen bir kültür savaşı var. 300 yıldır bu toprakların çocuklarına 'insan insanın kurdudur' diyen batının ürettiği paradigmalar sistemli bir şekilde çıkış yolu olarak dayatılmaya çalışıldı.

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş'ın konferans verdi, program Abdülbaki Kömür'ün konser iyle devam etti.

Antalya

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Antalya Temsilciliğince Mekke'nin fethinin 1384. yıl dönümü dolayısıyla program düzenlendi.

Turgut Özal Spor Salonu'nda gerçekleştirilen ve Kerem Sevil'in ilahi konseriyle başlayan programda, hafızlar Yahya Korkmaz ile Ömer Yılmaz Kur'an-ı Kerim okudu.

AGD Antalya Temsilcisi Ahmet Muhammed Pişirici, burada yaptığı konuşmada, dernek olarak 81 ilde 600'e yakın noktada Mekke'nin fethinin 1384. yıl dönümünün kutlandığını söyledi.

Pişirici, programlarla gençleri bu gece yapılan her türlü fesattan kurtarmayı amaçladıklarını belirtti.

Programda Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak'ın mesajı okundu. Kum sanatı sanatçısı Ömer Faruk Elmas, Mekke'nin fethedilişini şekillendirdiği kum taneleriyle anlattı. Pişirici, Antalya'da düzenlenen Siyer-i Nebi yarışmasında dereceye girenlere çeşitli hediyeler verdi.

Gecede yapılan çekilişle 4 kişi umreyle ödüllendirildi. Program, şiir dinletisi ile sona erdiYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler