İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Afrikalı Kadınlar Zikirleriyle Mest Etti

Afrikalı Kadınlar Zikirleriyle Mest Etti

Afrikalı Kadınlar Zikirleriyle Mest Etti
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 4323 Beğen : 0

Hind Okyanusu'ndaki Mayotte adasında, mistik müzikle adlarını dünyaya duyuran Deba Topluluğu, Afrika'nın geleneksel danslarını zikirle birleştiriyor. Mayotteli kadınlardan Taambati Abdou, 'Günlük hayatımızın bir parçası olan zikirlerin yurt dışında beğeni toplaması bizi çok sevindiriyor' diyor

Konya, 11 yıldır Uluslararası Mistik Müzik Festivali etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Dünyanın dört bir yanında mistik müzik yapan gruplar her yıl Mevlana'nın doğum gününde (30 Eylül) Konya'da buluşuyor. Etkinliği dört gözle bekleyen müzik severler var ve onlar haftalar öncesinden Konya'ya gidiş-dönüş biletlerini alıp bu festivali iple çekiyor.

Komor Takım Adaları'ndan biri olan Mayotte'den gelen Deba Topluluğu'nu dinlemek için biz de geçtiğimiz hafta Konya'daydık. 11. Uluslararası Mistik Müzik Festivali açılışını yapan Deba Topluluğu tamamı kadınlardan oluşan bir zikir grubu. Yerel dillerinde ve Arapça olarak okudukları dua ve ilahilerde Peygamberimiz'e methiyeler düzen grup Saloua Abaine, Anziza Abdou, Taambati Abdou, Fatima Abdallah, Zalihata Ali Soilihi, Bibi-fatima Boina, Soyarta Boina, Chaibia Boinali, Hairati Boinariziki, Samawya Boinariziki, Anicia Hamada, Faizouna Malidi, Nadine Moussa adlı 13 kadından oluşuyor. Kadınlarla konser öncesi bir araya geldik hem doğup büyüdükleri toprakların hikayesini hem de ilahilerini dinledik.

MEDRESEDE ÖĞRENİYORUZ

Hint Okyanusu'nda bulunan Komor Adaları İslamiyet'le bundan 500 yıl önce Müslüman Arap denizcilerinin ada halkıyla yaptığı ticari alışverişler sayesinde tanışmış. Adalardaki İslamiyet özellikle Kadiriyye ve Rifaiyye olmak üzere sufi öğretilerinin desteğiyle pekişmiş. Yaptıkları müzik de bu yüzden bir anlamda sufi müziği. Grup üyelerinden Taambati Abdou, Deba müziğini, 'Eğitim için gittiğimiz medreselerde bize bu ilahiler öğretilir. Küçük yaşta bu ilahileri söylemeye başlıyoruz. Adadaki herkes hatta küçük kız çocukları bile bu ilahileri bilir ve söyler' diyor ve ekliyor: 'Sözleri Hz. Muhammed'e yönelik aşk ve sevgi mesajlarıyla dolu. Farklı köylerden insanlar özel günlerde bir araya geliriz ve kadınlar bu ilahileri dans eşliğinde söyler. Düğünlerde, Hac karşılama törenlerinde, cenazelerde, bayramlarda, Cuma geceleri toplanılır ve hep birlikte zikir çekilerek ilahiler okunur.'

ZİKİR, GÜNLÜK HAYATIMIZIN BİR PARÇASI

'Bizim orada bu zikir günlük hayatımızın bir parçası' diyen Taambati Abdou, 'Ancak yurtdışında sahnede zikre başladığımızda insanları büyük bir sevgiyle bizi dinliyor, bu çok güzel. Alkışlar ve övgüler alınca çok mutlu oluyoruz ve söylediğimiz ilahileri daha da seviyoruz' diyor.

Bilindiği üzere Deba kelimesi, XV. yüzyılda Yemen'de yaşayan, bestelenmiş şiirleri ve derlediği Mevlîd anlatıları ile tanınan Abdurrahmân İbn Ali al-Dayba'nın kitaplarında yer alan kasîdelerin söylenmesiyle ortaya çıkmış. Önceleri Rıfâiyye yolundaki erkekler tarafından icrâ edilen Deba'nın Mayotte'de etkinleşmesi XX. yüzyılın ilk yarısına (1920'li yıllara) dayanır. Daha sonra bu törenler kadınlara mâl olmuş, Mayotte'de yaygınlaşan Deba, Afrika müzik ve dans gelenekleri ile şekillenerek yerel bir kimliğe bürünmüş.

En güzel kıyafetlerini giyiyorlar

Deba yapılan günler bir anlamda bütün ada halkının özellikle de kadınların sevinç ve mutluluk içinde oldukları önemli günler. Bu günde kadın zikir grubu üyeleri en iyi kıyafetlerini giyiyor ve en güzel mücevherlerini takıyorlar. Kadınlar, tören sırasında başları ve kolları ile yaptıkları küçük, zarif, bir anlamda dans hareketleriyle oldukça hoş görüntüler oluşturuyorlar.

40 ülkeden 700 sanatçı festivalde

Uluslararası Mistik Müzik Festivali aralıksız 11 yıldır Konya'da devam ediyor. Bu yıl 22 - 30 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen festivale dünyaca ünlü isimler katıldı. Festivalin Sanat Direktörü Timuçin Çevikoğlu, bu yıl 200 müzik grubuna ulaştıklarını ve bunlar arasından sekiz farklı grubu davet ettiklerini anlatıyor ve ekliyor: 'Bugüne kadar 40 ülkeden 82 grup ve 700 üzerinde sanatçı ağırladık. Çağırdığımız bir grubu tekrar çağırmıyoruz böylece daha fazla mistik müzik gruplarına ulaşmayı hedefliyoruz.' Konya Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan ise gelen gruplar arasında dünyaca ünlü sanatçıların olduğunu ve bu festival için ilk kez Türkiye'ye geldiklerini dile getiriyor. Çıpan, Şeb-i aruz törenlerinde olduğu gibi önümüzdeki yıllarda çok daha geniş katılımla Mevlana'nın doğum gününü de kutlamaya hazırlandıklarını söylüyor .Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler