İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler ABD'de İslam düşmanlığı tırmanıyor

ABD'de İslam düşmanlığı tırmanıyor

ABD'de İslam düşmanlığı tırmanıyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2681 Beğen : 0

Amerika'da Arap-Amerikan Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, Amerikan halkının Araplara ve Müslüman Amerikalılara karşı beslediği düşmanlığı ortaya çıkardı.

Araştırmada, birçok Amerikalının, Amerikalı Müslümanlara ve ülkede yaşayan Araplara karşı beslediği negatif tavır, yaşlara ve partilere göre incelendi. Amerikadaki partilerin ve bu partilerin destekçilerinin verdiği yanıtlar ise ülkede Müslümanlara ve Araplara karşı alınan tavrın iki ana eksende yoğunlaştığını gösterdi.

Arap Amerikan Enstitüsü tarafından 2100 Amerikalı üzerinde yapılan araştırmada katılımcılara Araplar ve Amerikalı Müslümanlar hakkında değişik sorular soruldu. Katılımcılar değişik görüşten ve yaş grubundan oluşturuldu. Araştırmanın sonucu ise beklenenden daha korkunç çıktı.

"HOŞLANILMAYAN DEĞİL, İĞRENİLEN İNSANLAR"

Araştırmayı sunan Arap Amerikan Enstitüsü Başkanı Doktor James Zogby, ülkedeki Amerikan Müslümanların ve Arap Amerikalıların hoşlanılmayan değil nefret edilen ve iğrenilen insanlar olarak görüldüğünü söyledi.

Sunumda Arap Amerikalıların demografik bilgisini veren Zogby, Amerika'da yaşayan Arapların % 77'sinin Hristiyan olduğunu söyledi. (42% Katolik, 23% Orthodoks, 12% Protestant) geri kalan % 23'lük bölümü ise Müslümanlar oluşturuyor. Bu da beslenilen nefretin sadece dini kapsamadığını gösteriyor.

Çalışmada yaşlı insanların ve Cumhuriyetçilerin yoğun bir şekilde bu iki grupa düşmanlık beslediği ortaya konuyor.

OBAMA DESTEKLENİRKEN, ROMNEY DESTEKLENMEDİ

Araplar ve Müslümanların Romney ve Obama'ya verdikleri destek büyük değişiklik gösterdi. Arapların % 51'i ve Müslümanların %53'ü Obama'yı net olarak desteklerken, Arapların %50'si ve Müslümanların % 57'si net olarak Romney'e destek vermiyor.

Obama'ya karşı verilen negatif oylarda bir baskınlık görülmezken, Romney'e karşı net bir negatif tavrın alındığı görülüyor.

DİĞER AZINLIKLAR OLUMLU TAVIR TAKINIYOR

Afro Amerikanlar, Hispanikler ve Asyalı Amerikalıların davranışlarının Araplara ve Müslümanlara karşı iyi olduğu gözüküyor.

Amerika'da partiler arasındaki görüşlerde ise ciddi ayrılıklar görülüyor, Demokratlar ve Obama'yı destekleyen gruplar Arap Amerikanların ve Amerikan Müslümanların geleceğini temin açısından daha çok güven verirken, Cumhuriyetçiler ve Romney'i destekleyenler etnik veya dini sebeplerle bu cemaatlerin üyelerinin mevcut durumu değiştireceğinden korkuyor ve bu grublara gelecek hakkı tanımıyor.

ŞİDDET TEKRAR TIRMANIYOR

Çalışmada, 11 Eylül saldırıları sonrası ülkede Ortadoğululara karşı başlatılan karalama kampanyasının bir benzerinin bugünlerde tekrar başladığına da dikkat çekiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Şikago'da bulunan Amerikan- İslami ilişkiler Konseyi bölgede yapılan saldırılara dikkat çekmiş FBI'ın bu konudaki umursamazlığına işaret etmişti.

Amerika'nın birçok vilayetinde çoğunluğu Müslümanlara ait olan ibadethanelere yönelik saldırılar yapılmış, 11 günde 8 farklı yere saldırı düzenlenmişti.

Seçim arifesinde bile rahatlıkla gerçekleşebilen bu saldırıların yeni Amerikan politikası belirlendikten sonra nasıl bir hal olacağı merak ediliyor.

Zira, FBI' ın verdiği verilere göre, 2001 yılında Müslümanlar yönelik işlenmiş suçlar 500 iken, 2009'da bu sayı 107'ye düşmüştü. 2010'da ise saldırılarda yüzde elli artş görüldü ve saldırı sayısı 160'a çıktı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler