İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler ABD'nin ilk camisinde ay yıldız izleri

ABD'nin ilk camisinde ay yıldız izleri

ABD'nin ilk camisinde ay yıldız izleri
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 1778 Beğen : 0

Osmanlı vatandaşı Lübnanlılar 1900'lü yılların başında Kuzey Dakota şehrine yerleşerek burada ABD'nin ilk camisini inşa etmişti. ABD'nin ilk camisinin 19. yüzyılın sonlarına doğru Kuzey Dakota eyaletinin Ross bölgesinde yapılmıştı.

Müslümanların ABD’ye küçük çaplı göçleri 1840 yılında başladı ve I. Dünya Savaşı’na kadar devam etti. Göçmenlerin çoğu Osmanlı İmparatorluğu’nun Arap bölgelerinden ABD’ye para kazanma ve sonrasında anavatanlarına dönme amacıyla geldi. Sonraki yıllarda getirilen zorunlu askerlik kanunu da göçleri arttıran bir etken oldu.

9. yüzyıl Amerika’sındaki iktisadi zorluklar göçmenlerin işlerinin rast gitmesine engel oldu, bu durumun sonucu olarak söz konusu göçmenler ABD’ye kalıcı oldu. Bu göçmenler genellikle Michigan, Dearborn; Massachusetts, Quincy ve Kuzey Dakota, Ross bölgelerine yerleşti.

Kuzey Dakota, Ross bölgesinin ilk cami ve Müslüman mezarlığının oluşturulduğu yer olduğu belirtiliyor. 1909 yılında Lübnan bölgesinden ABD'ye gelen Müslümanlar bu ülkeye geldikten 20 yıl sonra ilk camiyi inşa ettiler. Fakat bu yerlerin 1970’lerin ortasında terk edildiği ve sonrasında yıkıldığı kaydediliyor. 2005 yılında bu caminin olduğu yerde yeni bir cami inşa edildi.

Caminin tarihiyle ilgili yapılan araştırmada Kuzey Dakota'da Müslümanların çiftçilik faaliyetleri için burayı tercih ettiği söyleniyor. Kuzey Dakota şehrinin sakinlerinden Nicole Mattson, "Benim ailem orada Müslüman olmuş ancak orada cami olduğu hakkında bir fikrim yoktu" diyor.

Osmanlı ordusunda asker olmak istemeyen Allay Ömer adlı Lübnanlının bölgeye ilk kişi olduğu ve 20 yılda camiyi inşa ettiği kaydediliyor. Bölgeye süreç içinde 300 Lübnanlı aile yerleşmiş.

1929'da açılan cami 1970'lerin ortasına kadar açık kaldı ancak bölgenin terk edilmesi sonucu yıkıldı. 2005 yılında yeni bir cami inşa edildi. Bu cami ve mezarlık hala ilk Lübnanlı göçmenlerin torunları ve torunlarının çocukları tarafından yönetiliyor.

Cami ve mezarlığa giriş kapısındaki ay yıldız dikkat çekerken caminin iç duvarlarında da ay yıldızlı süslemeler mevcut...Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler