İslami Haberler

105 Yıllık Kandil Geleneği

105 Yıllık Kandil Geleneği
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2182 Beğen : 0

Düzce'nin Koçyazı Mahallesi'nde kandil geleneği 105 yıldır devam ediyor. Kandil günü akşam namazını Koçyazı Mahallesi Camii'nde kılan mahalle halkı, ardından evlerinden getirdikleri pilav, tavuk, et ve ayranları caminin içerisine kurulan sofralarda gelenlere ikram ediyor. Koçyazı Mahallesi Camii İmam Hatibi Metin Yıldız, "Her yıl olduğu gibi bu yılda insanlarımız kandile rağbet ettiler. 105 yıldır camimizde bu gelenek devam ediyor. İnsanlarımız evlerinde hazırladıkları pilavları camimize getiriyorlar ve akşam namazından sonra toplu bir şekilde ikram yapılıyor. Birliğin, beraberliğin, kardeşliğin, dayanışmanın en güzel örneklerinden birisi bu şekilde sergilenmiş oluyor. Çoluk çocuk 7'sinden 70'ine herkes beraberce otuyorlar paylaşıyorlar. Zaten kandillerin amacı da paylaşmak" dedi.

Koçyazı Mahallesi Muhtarı İsmet Mısır ise, geleneğin 105 yıldır sürdüğünü belirterek, "Regaib Kandili tüm İslam alemine hayırlı olsun. 105 yıllık geleneği sürdürmekteyiz. Tüm mahalle halkıma teşekkür ediyorum, aynı heyecan ve şevkle evlerimizde yaptığımız pilavı, ayranı alıp camilere geliyoruz. Çok güzel bir ortam" diye konuştu.

Mahalleli tarafından sunulan ikramların ardından camide Regaip Kandili dolayısıyla düzenlenen program takip edildi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler