Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Sır, Hutterite Tarikatının İlk Fotoğrafları

Sır, Hutterite Tarikatının İlk Fotoğrafları

Sır, Hutterite Tarikatının İlk Fotoğrafları
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 3526 Beğen : 0

Kanada'da fotoğraf çektirmenin günah olduğuna inanan Hutterite tarikatında büyüyen Kelly Hofer, çektiği özel kareleri internette yayımladı.

İki yıl önce 19 yaşındayken fotoğraf tutkusu yüzünden ailesini terk eden Hofer, ayrılmadan önce çektiği fotoğrafları Hutteriteler'i dünyaya tanıtmak için yayımladığını söyledi.

Hutteriteler dış dünyaya kapalı Hıristiyan topluluklardan olan Amişler gibi tarımla uğraşıyor.

Brçok mezhebin aksine bazı Hutterite'lar sınırlı kapasitede de olsa teknolojiye daha sıcak bakıyor. Her evde kablolu internet bulunuyor ancak bu internet yalnızca çocukların kilometrelerce uzaktaki Hutterite öğretmenleriyle iletişime geçebilmeleri için kullanılıyor.Kameralar da yalnızca iş ve bina inşaatını belgelemek için kullanılabiliyor.

Bu muhafazakar köyde büyüyen Hofer, yaşadığı Manitoba'da 8 yaşından beri farklı işlerle uğraştı; bahçıvan yardımcılığı, ince ahşap işçiliği, elektrik otomotiv mühendis çıraklığı, su jeti operatörlüğü...

Bu işleri yaparken nasıl fotoğrafçılığa merak sardığını Hofer da pek anlayamadı.'Kimse fotoğrafçılık hakkında bir şey bilmiyordu' diyen Hofer'ın fotoğraf aşkı, 10 yaşındayken annesinin bir inşaatı belgelemek için aldığı bir kompakt kamerayla başladı.Ara sıra ailesini, arkadaşlarını, komşularını fotoğraflayan Hofer, bazı muhafazakar kişiler tarafından kamerasına el konulabileceğiyle ilgili tehdit almaya başladı. Ve sonunda kamerasına gerçekten el konuldu.

Fotoğrafları sosyal medyada paylaştığı için yetkililerce çağırıldı ve kendisinden yolladığı fotoğrafları silmesi istendi. Ancak Hofer fotoğrafları silmedi çünkü o, diğer insanların kendi topluluğunu anlamasını istiyordu. Yaşadıklarını anlatan Hofer, "Hala insanlara kendi insanımı öğretmeye çalışıyorum. Her yerde Hutterite'leri görüyorsunuz, ama onların kim olduğunu kimse bilmiyor” diyor.

Hofer, 2 yıl önce henüz 19 yaşındayken fotoğrafa olan aşkını sürdürebilmek adına ailesinden ayrılmak zorunda bırakıldı. Elbette Hofer, her şeyi bırakıp gitmeden önce dış dünyaya kapalı, muhafazakar olan bu Hıristiyanlar'ın fotoğraflarını çekmeyi başardı.

Muhtemelen Hofer, bu mezhebi içeriden bir insan olarak fotoğraflayan tek fotoğrafçı.

Hutterite

Hutterite

Hutterites Tarikatı

Hutterites Tarikatı

Hutterites Tarikatı

Hutterites Tarikatı

Hutterites Tarikatı

Hutterites Tarikatı

Hutterites Tarikatı

Hutterites Tarikatı

Hutterites Tarikatı

Hutterites Tarikatı

Hutterites Tarikatı

Hutterites Tarikatı

Hutterites Tarikatı



Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler