Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Protestan Reform’un 500. Yıldönümü Kutlanıyor

Protestan Reform’un 500. Yıldönümü Kutlanıyor

Protestan Reform’un 500. Yıldönümü Kutlanıyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1811 Beğen : 0

Bugün, 1517’de Martin Luther’in, Wittenberg Sarayı’nın kilise kapısına 95 maddeden oluşan bildirisini çekiçle asarak başlattığı Reform hareketi tüm dünyada kutlanıyor.

Canterbury Başepiskoposu, gün ortasında Westminster Manastır’ında Roma Katolik Kilisesi ile Lüteryan Dünya Federasyonu arasındaki önemli anlaşmayı kutlayan özel bir ayin yapacak.

Bugün, Martin Luther’in 95 tezini, katedralin kapısına çakmak suretiyle Wittenburg Üniversitesi’ne teslim ettiği gündür. Olay, sonuçta Roma Katolik kilisesi ile bir bölünme yarattı ve Avrupa’yı Protestan ve Katolik ülkelere bölen ve yüzyıllar boyunca süren bir dini çatışma sürecinin başlangıcı oldu.

Ayin, yıllarca süren çalışmalar sonrasında 1999’da iki Lüteryen ve Katolik grubu tarafından kabul edilen önemli bir belge olan Gerekçe Doktrini hakkındaki Ortak Bildirgeyi kutlayacak. Reform’dan beri süregelen ve aralarındaki en tartışmalı konu olan “bir insan cennete nasıl gider?” konusuna bir çözüm getiriyor.

Bu bildirge, Reform Kiliseleri Dünya Cemaati olan Dünya Metodist Konseyi tarafından kabul edildi ve Anglikan Danışma Konseyi (ACC) tarafından 2016 yılında Gerekçe Doktrini hakkındaki Ortak Bildirgeyi memnuniyetle karşılayan ve onaylayan bir kararla kabul etti.

Ayin sırasında Justin Welby, ACC’nin metninin kopyalarını Roma Katolik ve Lüteryen temsilcilerine sunacak.
Coventry Episkoposu Rt Rahip Dr Christopher Cocksworth, “Ortak Deklarasyon, Reformun ana kaygısı olan, günahkarların Allah’ın yardımıyla nasıl doğru yola sokulabileceği ve yeni bir şekilde yaşamasına izin verilebileceği konusunu yeni bir şekilde ifade ederek Reform’dan kaynaklanan bölünmelerin üstesinden gelinmesinde tarihsel bir gelişmeydi. İsa Mesih sayesinde bağışlama ve özgürlük müjdesi bizi Hristiyan olarak birleştiren şeydir. Bu, bizim beraberce bütün dünyayla paylaşmak istediğimiz merhamet ve güven sözüdür ‘ dedi.

Papa Françesko, Presbiteryen İskoçya Kilisesi yöneticisi Derek Browning’e iki kilise arasında “gerçek kardeşlik” olduğunu söyleyerek bu yıldönümüne işaret ediyor. Papa, “Beş asırlık gerilimin ardından iki geleneğin asırlar süren uzlaşmazlık ve çatışma sonrasında, artık düşman olmadıklarını” söyledi. ‘Uzun süre, birbirimiz için uzak, haddinden fazla insanca, şüphe içinde, farklılıklara ve hatalara dayanarak ve geçmiş hatalar için suçlamayı gönülden isteyerek düşündük.’

İngiltere ve Galler’deki Katolik kilisesinin bir sözcüsü: ‘Öylesine bir uzlaşma arzumuz var ki, hatalar fark edilebilecek, hasar affedilebilecek ve yaralar sarılabilecektir. ‘Hristiyanlar olarak bölünmemizin üzüntüsüne tövbe ediyor ve dünyaya hizmete olan bağlılığımızı tekrarlayarak paylaştığımız İncil’in saadetine, şükrediyoruz.'(ChristianToday)Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler