Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Protestan Kilisesi İslama sahip çıktı

Protestan Kilisesi İslama sahip çıktı

Protestan Kilisesi İslama sahip çıktı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2210 Beğen : 0

Schneider, Alman Haber Ajansına (DPA) verdiği röportajında, " İslam Almanya ya ait midir?" şeklindeki bir soruya karşılık, "İnançlarını buraya getiren ve burada yaşayan Müslümanlar Almanya ya aittir. Bu nedenle İslam da Almanya ya aittir. Ancak İslamiyet bugüne kadar çok kısıtlı ölçüde kültürel toplumsal bir güç geliştirebilmiştir. Yüksek okullarımızda henüz yeni bir İslami akademik teoloji geliştirilmeye başlanmıştır. Yani, aydınlanma sürecini yaşamış, Yunan felsefesinden, Roma hukukundan ve Hristiyan inancından etkilenmiş bir dünyada sesini duyurabilmesi ve tartışmaya müdahil olması daha biraz zaman alacak, ancak bu da gerçekleşecektir" şeklinde yanıt verdi.

Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki bazı okullarda İslam din dersi verilmesini nasıl bulduğunun sorulması üzerine de Schneider, bunu olumlu bulduğunu ifade ederek, "Din dersi, dini cemaatlerin varacağı uzlaşma doğrultusunda verilmeli. Bu konuda Müslüman derneklerin bir görüşme muhatabı olarak görülmeleri konusunda anlaşmasını ümit ediyorum. Bunun ne kadar zor olduğunu biliyorum, ancak bu konuda anayasamızın normlarına göre hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Hristiyan kiliselerin, üstünlüklerini kaybedecekleri endişesini yaşayıp yaşamadığı şeklindeki bir soruya karşılık da Schneider, gelişmelerin kendisini ürkütmediğini ya da kendisinde endişe yaratmadığını kaydederek, önemli olanın, barış ve barışçı bir birliktelik konusunda mevcut olan potansiyellerin bir rekabet ya da karşılıklı mücadele için değil, karşılıklı saygı ve barışçı bir ortak yaşam için kullanılması olduğunu söyledi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler