Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Papa ve Patrik Küba'da Bir Araya Geliyor

Papa ve Patrik Küba'da Bir Araya Geliyor

Papa ve Patrik Küba'da Bir Araya Geliyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2875 Beğen : 0

Katolik Hıristiyan dünyasının ruhani lideri Papa Francis ve Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill'in önümüzdeki hafta Küba'da bir araya geleceği bildirildi. İki dini liderin 12 Şubat’ta gerçekleşmesi planlanan görüşmelerinde ele alınacak ana gündem maddesinin “Hıristiyanların maruz kaldıkları zulüm” olacağı belirtildi.

Volokolamsk Metropoliti Hilarion Alfeyev, bugün Moskova’da düzenlediği basın toplantısında iki dini liderin bir araya geleceğini duyurdu. Benzer bir duyuru aynı saatlerde Vatikan tarafından da yapıldı.

Volokolamsk Metropoliti, Patrik ve Papa’nın iki Hıristiyan dünyası arasındaki ilişkileri ve uluslararası bazı gündem konularını görüşeceklerini söyledi. Görüşmenin Havana’da uluslararası havaalanında bir araya gelecek olan Papa Francis ve Patrik Krill’in ayrıca ortak bir deklarasyon imzalayacaklarını duyurdu.

Hilarion Alfeyev, “Bu tarihteki ilk görüşme olacak ve iki Kilise arasındaki ilişkilerde çok önemli bir evrenin işareti olacak. Moskova Patrikliği ve Vatikan, bu görüşmenin iyi niyetli tüm insanlar için umut olmasını ve Hıristiyanların bu toplantının iyi sonuçlar doğurması için dua etmesini umuyor.” dedi.

GÖRÜŞME TARAFSIZ TOPRAKLARDA OLACAK, PATRİK AVRUPA’DA OLMASINI İSTEMEDİ

Alfeyev, görüşmede Ukrayna’daki Doğu Katolik Kiliselerinin yaşadığı sorunlar, Batı Ukrayna’daki Moskova Partikliği’nin konumu gibi spesifik konuların yanı sıra Ortadoğu, Kuzey ve Orta Afrika’nı gelişmeler, Hıristiyanlara yönelik düzenlenen saldırılar gibi konuların da ele alınacağını duyurdu. Bu bölgelerde Hıristiyanların “maruz kaldıkları zulümler karşısında Hıristiyanlığı kurtarmak için farklılıkların bir yana bırakılıp çabaların birleştirilmesinin görüşüleceğini” aktardı.

Görüşmenin tarafsız bir alanda olması için burasının seçildiğini belirten Metropolit, Patrik’in Papa ile “Hıristiyanlar arasındaki çatışmalar ve ayrılıklar Avrupa ile özdeşleştiği için” Avrupa’da görüşmek istemediğini aktardı.

Alfeyev, Patrik Latin Amerika ülkelerini ziyaret ederken Papa’nın da Meksika’yı ziyaret etmesinin “Kiliseler arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açmasını umduğumuz, Yeni Dünya’da bir görüşme için” fırsat oluşturduğunu belirtti.

Öte yandan Rusya Katolikleri de Papa ve Patrik arasındaki görüşme kararından memnun olduklarını, bu görüşmenin “Hıristiyanları zulümlerden ve soykırımdan korumak için çabaların birleştirilmesine yardımcı olmasını umduklarını” açıkladı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler