Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Papa Vatikan'da Bir Yılını Doldurdu, Tarih Yazdı !

Papa Vatikan'da Bir Yılını Doldurdu, Tarih Yazdı !

Papa Vatikan'da Bir Yılını Doldurdu, Tarih Yazdı !
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1898 Beğen : 0

Katolik Kilisesi’ni A’dan Z’ye değiştiren Arjantinli kardinal Bergoglio bir sene önce Kardinaller Meclisi’nde (Conclave) gercekleşen seçimlerden Papa Francesco olarak çıkmıştı. Bir sene boyunca sergilediği sıra dışı hareketler ve aldığı kararlar ile Katolik dünyasını kökten değiştirmesini bildi.

Papa 16’ncı Benedikt’in görevinden istifa edip “Emerit” Papa olarak Vatikan’da kalma kararından akabinde Kardinaller Meclisi’nde gercekleşen seçimlerden bomba sürpriz bir şekilde Papa Francesco olarak çıkan Buenos Aires Başpiskoposu Kardinal Jose Mario Bergoglio, bir senede Kilise’de değişim rüzgarları estirdi.

Papa seçildikten akabinde Sen Piyer Katedrali’nin balkonuna çıkarak kendisini görmeye ve selamlamaya gelen inançlılara, “İyi akşamlar kız ve erkek kardeşlerim” demesi Bergoglio’nun Katoliklerle çabuk kaynaşabileceğinin ilk işareti oldu.

Papa seçildikten hemen akabinde günümüze kadar diğer ruhani liderlerce alınmamış “Francesco” adını kendisine yakıştıran ve bunun “Fakirliğin simgesi” olduğunu hatırlatan Bergoglio daha ilk günden sadeliği, alçak gönüllülüğü ve kararlılığı ile gönülleri fethetti.

Peki Papa Francesco bir senede ne yaptı da Katoliklerin sevdalısı oldu?

Öncelikle şatafata son verdi. Altın ve mücevherlerle kaplı haç yerine bakırdan oluşanını taktı.

Kırmızı ayakkabı yerine “misyonerliğin” simgesi siyah klasik ayakkabı giymeye devam etti.

Seçildikten hemen akabinde Vatikan’da kaldığı misyon evine, kendisini seçen kardinallerle aynı otobüsle gitti. Bir gün akabinde Santa Maria Maggiore Katedrali'ne Meryem Ana’ya şükranlarını arz etmek için resmi vasıta yerine özel bir arabaya bindi. Ardından Conclave için gelmekde olduğu Roma’da kaldığı otele bizzat gidip borcunu nakit parayla ödedi.

Diğer dinlere saygı için meydanlarda haç çıkartmadı, inançlıları eliyle selamladı. Papa Mobil ile Sen Piyer Meydanı’nı gezerken sık sık indi ve özellikle çocukları kucağına alarak öptü, kutsadı. Hastaları, engellileri bağrına bastı.

“Emerit” Papa’yı anında ziyaret ederek beraber ayın düzenledi. Vatikan’da protokolü alt seviyeye indirdi, korumaları azalttı. Papa’lık rezidansı yerine Santa Marta pansiyon evinde kalmayı tercih etti. Kahvaltılarını sokaktan rastgele geçenlerle yapmayı adet edindi.

IOR Bankası’ndaki yolsuzluğa hemen el attı. Belki de 16’ncı Benedikt’i bitiren en mühim konulardan sübyancılık skandalına el koydu. Adı karışan din adamlarının Kilise ile ilişkilerinin kesilmesini sağladı.

Diğer Papaların tabu olarak gördüğü medyaya röportajlar verdi. Selfie çığırını açarak herkesle fotoğraf çektirmeyi adet haline getirdi.

“Umuda Yolculuk” için ilk basamak olan Lampedusa Adası’na gidip kaçak mültecilerle dayanışma gösterdi.

Gençlik Günleri birleşimi için Rio de Janeiro’ya uçarken kendi el çantasını kendisi taşıdı, ekonomi sınıfında yolculuk yaptı. Sen Piyer Meydanı’nda gördüğü eski bir dostunu düşünmeden Papa Mobil’e aldı. Birlikte meydanı turladılar.

Bir kuzuyu sırtında taşıdı.Bir papağanla konuşmaya çalıştı.

Kadınların kilisede daha etkin olmasını talep etti. Gey, kürtaj ve evlilik dışı ilişkileri tartışmaya hazır olduğunu açıkladı. Şiddet gören kadınlara geçmiş olsun telefonu etti. Kendisinden para isteyenlere, çaresiz fakirlere çek gönderdi. Kendisinin olağan bir insan olduğunu hatta günahkârlığını bile kabul etti.

Son olarak Paskalya öncesi meditasyon ve dua için inzivaya, kardinallerle aynı otobüsle gitti.

Papalık yazlık sarayı Castel Gandolfi’nin bahçelerini halka açtı. Nihayet kendisi ile alakalı ilk haftalık magazin dergisi “Benim Papa”nın ilk sayısının 450 bin adet satması ile bir star haline geldi ve “Süper Francesco” lakabını elde etti. Kısacası diğer Papaların yıllarca yapamadığını ilk senesinde gerçekleştirerek Katolik dünyasındaki pozitif ve radikal yeniliğe imzasını attı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler