Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Papa 16'ncı Benedikt'in istifa mektubu

Papa 16'ncı Benedikt'in istifa mektubu

Papa 16'ncı Benedikt'in istifa mektubu
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2802 Beğen : 0

Papa 16'ncı Benedikt, bugün yaptığı açıklamada 28 Şubat günü görevini bırakacağını duyurdu. Papa, Aziz Petrus'un halefiliği görevini bıraktıktan sonra dularıyla Hıristiyanlığa olan görevini sürdüreceğini söyledi:

Sevgili Kardeşlerim,

Sizi Kardinaller Kurulu’na davet etmemin sebebi, sadece üç tane azizlik mertebesine yükseltme kararım değil, aynı zamanda Kilise’nin hayatı için son derece önemli olan bir kararı size iletmek. Tanrı’ya karşı olan vicdanımı defalarca sorguya çektikten sonra, ilerleyen yaşımdan dolayı, sahip olduğum gücün Petrine* papazlığındaki gerekli eylemlere daha fazla yeterli olmadığına kesinlik getirdim.

Papazlığın, temelindeki ruhani doğasıdan dolayı, sadece kelimeler ve amellerle değil, ancak bir o kadar da dua ve acıyla yürütülmesi gerektiğinin farkındayım. Ancak, günümüz dünyasında, yaşanan birçok değişikliğe maruz kalırken ve kaderin varlığına olan derin anlama ait sorularla sarsılmışken, Aziz Petrus’un düzenini sürdürmek ve Hıristiyanlığın esaslarını temsil etmek görevi, hem akıl hem de vücut sağlığı gerektiriyor. Son aylar içinde, her ikisi birden papazlığın bana verdiği görevi sürdürmek konusundaki yetersizliğimi fark edeceğim boyutta azaldı.

Bu sebepten dolayısıyla ve bu durumun ciddiyetinin farkında olarak, 19 Nisan 2005’te kardinallerim tarafından bana verilen Papa’lık ve Aziz Petrus’un halefiliği görevimden 28 Şubat 2013 tarihinde, saat 20.00’da ayrılacağımı beyan ediyorum. Papa’lık ve Aziz Petrus’un halefiliği bu andan itibaren boş kalacaktır ve kardinaller meclisi bu görevi yerine getirecek Başpiskoposu seçecektir.

Sevgili kardeşlerim, size tüm içtenliğimle, görevim boyunca beni desteklerken sunduğunuz sevgi ve çalışma için teşekkür ederim. Sizden tüm kusurlarım için özür diliyorum. Şimdi, bırakın Kutsal Kabir Kilisesi’nin yüce papazımız Hz. İsa’ya emanet edelim ve Meryem Ana’dan Kardinal Kurulu’na yeni Papa’nın seçilmesinde anneliğe özgü arzularını iletmesini dileyelim. Kendim, gelecekte Tanrı’nın Kutsal Kilisesi’ne dua ederek bağımlı kalmayı sürdürmek istiyorum.

Papa 16’ncı Benedikt.

*Hz. İsa’nın on iki havarisinden biri ve ilk Papa olan Aziz Petrus’un görevini temsil eder.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler