Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber “Mesih’in Büyük Kilisesi müze olarak kalmalı”

“Mesih’in Büyük Kilisesi müze olarak kalmalı”

“Mesih’in Büyük Kilisesi müze olarak kalmalı”
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2130 Beğen : 0

Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması tartışmalarıyla ilgili Ekümenik Ortodoks Patriği Bartholomeos Agos’a yaptığı açıklamada, Ayasofya’nın müze olarak kalması gerektiğini söyledi. Patrik Bartholomeos, “Ayasofya eğer ibadete açılacaksa, kilise olarak açılmalıdır” dedi.

Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması tartışmaları devam ediyor. Her yıl 29 Mayıs’ta anılan İstanbul’un fethinin yıldönümünde tartışmalar yeniden alevlendi. İslami kesimde bazı gruplar, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması için imza kampanyaları ve toplu namaz eylemleri düzenliyor. Ekümenik Patrik Bartholomeos ise Agos’a yaptığı açıklamada, Ayasofya’nın müze olarak kalması gerektiğini söyledi. Patrik Bartholomeos, “Ayasofya eğer ibadete açılacaksa, kilise olarak açılmalıdır” dedi.

Ekümenik Patrik Bartholomeos, Ayasofya’nın müze olarak kalması çağrısı yaptı. Bartholomeos, son günlerde yaşanan tartışmalar hakkında ne düşündüğü şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

“Kanaatimizce Ayasofya Müze olarak kalmalıdır, zira bu şekilde dünya medeniyetinde müstesna bir yeri olan bu muhteşem mimari eser, herkese açık olup ziyaret edilebilir. Müzeye çevrilmesinin Mustafa Kemal Atatürk’ün arzusu ve her taraftan kabul edilmiş olan kararı ile gerçekleştiği de unutulmamalıdır. Lakin müze statüsünün değiştirilmesi ve ibadet yeri olarak yeniden açılması düşünülüyorsa kilise olarak inşa edildiği unutulmamalı ve gene kilise olarak açılması icap eder. Aya Sofya’nın tarihi lakabı Mesihin Büyük Kilisesi manasını taşıyan ‘Meğali tou Hristou Ekklisia’dır ve bütün Hıristiyanlık dünyasında böyle tanınmaktadır.’’Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler