Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Meksikalı tecavüz kurbanları Papa'dan şikayetçi

Meksikalı tecavüz kurbanları Papa'dan şikayetçi

Meksikalı tecavüz kurbanları Papa'dan şikayetçi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2300 Beğen : 0

Katolik Kilise ve kurumlarında tecavüze uğrayan Meksikalı kurbanlar, Papa 16. Benedikt'i, papalığa seçilmeden önce başkanlığını yaptığı Vatikan'ın en yetkili üst mahkemesinde, Meksika'daki tecavüzlerin açığa çıkmasını engellemekle suçladılar. 2008'de ölen Meksika'daki 'İsa lejyonerleri' isimli tarikatın kurucusu ve aynı zamanda Vatikan Üst Mahkemesi üyesi Marcial Maciel'in birçok çocuğa tecavüz ettiği ve iki kadından da üç çocuk sahibi olduğu öne sürülüyor.

UNAM Ulusal Üniversitesinden Fernando Gonzales, eski rahiplerden Alberto Atie ve din uzmanı Bernardo Barranco, 'Bilmeme iradesi' isimli kitabın tanıtımı için yaptıkları basın toplantısında, Papa 16. Benedikt'in selefi II. Johannes Paul ile birlikte Maciel'in suçlarından haberdar olduğunu ve açıklamadığını söylediler.

Maciel'in işlediği suçlardan dolayı geçen yıl Meksika'da büyük bir skandal yaşanmıştı. 'Bilmeme iradesi' isimli kitapta verilen bilgilere göre Vatikan arşivlerindeki belgeler, hem önceki Papa II. Johannes Paul'un hem de şimdiki Papa 16. Benedikt'in Maciel'in işlediği suçlardan haberdar olduklarını ortaya koyuyor.

Kitabı yayımlayan üçlü uzman ekibi, Papa 16. Benedikt'in Meksikalı tecavüz kurbanlarından özür dilemesini ve bu şekilde tecavüzlerin bir daha işlenmemesi için gerekli tedbirler almasını talep etti. Ayrıca tecavüz kurbanları da Papa'nın Meksika ziyareti sırasında bu olayı gündeme getirmemesini eleştirdiler. Papa daha önce ABD ve İrlanda'ya yaptığı ziyaretlerde tecavüz kurbanları ile görüşmüştü. Meksika gezisi programında ise böyle bir görüşmeye yer vermedi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler