Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Koçanis Kilisesi’nin restorasyonu için görüşmeler başladı

Koçanis Kilisesi’nin restorasyonu için görüşmeler başladı

Koçanis Kilisesi’nin restorasyonu için görüşmeler başladı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 3502 Beğen : 0

Hakkari’deki Koçanis Kilisesi’nin restoresi için görüşmeler yapıldı. Doğan Haber Ajansı’ndan Behçet Dalmaz’ın haberine göre, Hakkari’nin Konak Köyü’nde bulunan Koçanis Kilisesi’nin restore edilip ibadete açılması için görüşmeler yapmak üzere kente gelen Doğu Asuri Kilisesi Irak, Ürdün ve Rusya Metropoliti Mor Gewargis Sliwa, Koçanis Kilisesi’nin Asuriler açısından büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Sliwa, kilisenin restore edilmesi halinde 100 yıl sonra Asuri halkı ile Kürtlerin bir araya gelebileceğini söyledi.

Doğu Asuri Kilisesi Metropoliti Gewargis Sliwa, HDP Mardin Milletvekili Süryani asıllı Erol Dora ile birlikte Hakkari Valisi Yakup Canbolat ve Hakkari Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu’nu ziyaret etti. Görüşmede, Hakkari’ye 20 kilometre uzaklıktaki Berçelan Yaylasında bulunan Konak Köyü’ndeki tarihi Koçanis Kilisesi’nin restore edilmesi konusu ele alındı. Görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan Gewargis Sliwa, dedelerinin Çukurca İlçesi’nin Aşuti Köyü’nden gittiğini belirterek şöyle konuştu:

“Öncelikle anavatanımda olduğum için çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Ne yazık ki tarihi mirasımızın bir çoğu tahrip edilerek yıkılmış durumda. Bunlar onarılıp restorasyondan geçirildikten sonra, başta Amerika ve Avustralya olmak üzere, bütün Avrupa’dan insanlar buraları görmek için Hakkari’ye geleceklerdir. Belki senede bir iki gün törenler yapabiliriz. Bunları yaptığımızda dünyanın her yerinden ABD, Avusturalya, Avrupa başta olmak üzere dünyanın her yerinde buraya insanlar toplanacaktır. Umuyoruz hem valilik, hem de belediye bizi destekleyeceklerdir. Bu konuda onlarla da görüştük. Bu kilise restore edilirse dünyanın bir çok yerindeki lideri de buraya davet edeceğiz.”

Sliwa ile birlikte Hakkari’ye gelen HDP Mardin Milletvekili Erol Dora da, yaklaşık 100 yıl önce Asuri halkının Hakkari’yi boşalttığını, burada bir çok kilise ve manastırların Asurilere ait olduğunu söyledi. HDP’li Dora şöyle konuştu:

“Burada Asuriler büyük bir tarihi mirasa sahiptiler. Koçanis Kilisesi Doğu Asur Merkezi’nin patriklik merkezidir. Bir zamanlar patrik burada yaşıyordu. Bugün Doğu Asurilerin merkezi Patrikliği ABD’de. Burası restore edilip ziyarete açılırsa, ben inanıyorum ki ABD, Avusturalya başta olmak üzere dünyanın her yerinde insanlar gelip burada ibadet edecekler.”Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler